11.05.2023r.
Aktualizacja: 
11.05.2023r.

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Usiądź i zastanów się..

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać, to przemyślenie Twoich potrzeb. Mówią, że od przybytku głowa nie boli. Powiedzenie to jednak nie sprawdza się w przypadku doboru pralki. Tysiące programów prania, funkcja opóźniony start, funkcja pary. Mnogość rozwiązań jaką oferują producenci może przyprawić o zawrót głowy, a już na pewno ucierpi na tym Twój portfel. Dlatego warto zastanowić się czego potrzebujesz w życiu codziennym. Pracujesz w biurze, a może na budowie? Ćwiczysz na siłowni, uprawiasz biegi przełajowe lub masz w rodzinie alergika? Dokładnie przeanalizuj codzienność, a wybór pralki stanie się o wiele prostszy. 

W większości pralek, podstawowe programy prania są takie same, przez co praktycznie każde urządzenie można mianować „uniwersalnym”, dlatego warto skupić się na programach bonusowych, które często bywają różne w zależności od producenta pralki. Poniżej lista kilku, przydatnych funkcji. Zastanów się czy będziesz z nich korzystać: 

  • antyalergiczny 
  • koszula 
  • ubrania sportowe 
  • para 
  • dodaj odzież
  • dostęp do Internetu 

Powyższe nazewnictwo jest uniwersalne, natomiast w zależności od producenta każda z funkcji może mieć inną nazwę. Dla przykładu program antyalergiczny w przypadku LG to Allergy Care, a w przypadku Amici to po prostu program antyalergiczny. Gdy jakiś model pralki Cię zainteresuje, warto dokładnie przeczytać jego opis na stronie producenta, gdzie znajdziesz objaśnienie każdej, dostępnej funkcji.

Dopasuj pralkę automatyczną do pomieszczenia

Pralki ładowane od frontu, pralki ładowane od góry. To dwa rodzaje pralek, które aktualnie dostępne są na rynku i w tej materii raczej nic się nie zmieni. Przeanalizuj metraż pomieszczenia, w którym ma stać pralka. Weź pod uwagę meble i inne urządzenia. Nie zapominaj również o pozostałych członkach rodziny, ponieważ od tego powinna zależeć ładowność Twojej przyszłej pralki.  Dysponując małym pomieszczeniem, warto zdecydować się na pralki ładowane od góry, które z są wąskie i zajmują mniej miejsca. Wąska pralka nie oznacza mniejszej ładowności. Ich pojemność może sięgać nawet 8 kilogramów, co często okazuje się większą liczbą niż w przypadku standardowych pralek ładowanych od frontu. 

Alternatywą dla pralek ładowanych od góry mogą być pralki typu slim, które ładowane są od frontu. Możesz mylnie może stwierdzić, że slim oznacza węższą pralkę, ponieważ ich szerokość niczym nie różni się od standardowych pralek. Zmianie ulega głębokość urządzenia, która może wynosić niejednokrotnie poniżej 40 cm. Wiąże się to z mniejszym załadunkiem, ale dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkowy blat, który możemy zagospodarować w dowolny sposób.  Wspomniany dodatkowy blat, to często kluczowy element przy wyborze rodzaju pralki. 

Duże pomieszczenie łatwo zagospodarować i równie łatwo zagracić. Dlatego jeżeli dysponujesz dużą powierzchnią, zdecyduj się na pralkę ładowaną od frontu. Zaletą tego rozwiązania jest rekompensata „zużytej” powierzchni dzięki blatowi na górze pralki. Możesz go wykorzystać na pojemniki z kosmetykami, inne sprzęty z rodzaju małego AGD lub suszarkę.

ABC i D, czyli klasy energetyczne pralek.

Najważniejsza jest cena. To mylne przeświadczenie wielu z nas. Niska cena, niska efektywność. Te dwie cechy zazwyczaj idą w parze, choć zdarzają się wyjątki.  Zależności między klasami są proste. Czym wyższa klasa energetyczna, tym pralka jest bardziej energooszczędna. Etykieta na pralce nie służy tylko zerwaniu, ale w jednoznaczny sposób informuje o oszczędnościach związanych z klasą energetyczną urządzenia. Kolor bliski zieleni oznacza dużą efektywność i oszczędność pralki podczas jej pracy. Wysoka klasa energetyczna oznacza nie tylko oszczędności dla Twoje portfela, ale również postawę proekologiczną, do której zachęcamy każdego. 

Wybierając pralkę z najwyższą klasą energetyczną A+++, oszczędności w skali roku mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych w zależności od cyklów prania.  Niestety nie wszystko co „naj” jest zawsze lepsze. Warto wziąć pod uwagę czas na jaki chcemy się związać z zakupionym sprzętem. Niektórzy wolą kupić sprzęt na lata, a inni wymieniają go już podczas pierwszej usterki. Dla pierwszej grupy osób zdecydowanie polecamy pralki o jak najwyższej klasie energetycznej, natomiast dla drugiej kwestie oszczędności mogą okazać się nieznaczące. 

Pamiętajmy, że wysoka klasa energetyczna wiąże się z wyższą ceną, którą przyjdzie nam zapłacić podczas zakupu. Pralki o klasie A+++ to wydatek rzędu od 1,5 do nawet 3 tyś., dlatego warto wziąć pod uwagę okres użytkowania sprzętu oraz czy początkowy wydatek zwróci się nam w przyszłości.  

Wybór pralki nie należy do najprostszych czynności. Stosując się do naszych porad, czytając opisy producentów i opinie pozostałych klientów z pewnością dopasujesz nową pralkę do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podobne wpisy

Grill elektryczny czy grill na węgiel?

Grill to coś więcej niż moda. To styl życia. Polskę opanowała moda na grillowanie. Początki tego sposobu przygotowania potraw były dość skromne, jednak z roku na rok Polacy coraz bardziej kochali przyrządzania jedzenia na ruszcie.

Zobacz

Na co zwracać uwagę przy zakupie depilatora?

Każda z kobiet wie, że depilacja nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie, jednak idealnie gładkie nogi sprawiają, że wiele z nich jest w stanie znieść nawet najgorszy ból. Z pomocą przychodzi depilator, który dzięki głowicy depilującej wyrywa włoski razem z cebulkami. Włoski wyrwane przy pomocy depilatora, odrastają dużo wolniej niż zgolone przez tradycyjną maszynkę. Sprawdź jaki depilator wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę.

Zobacz

Jaki ekspres do kawy? Ciśnieniowy czy na kapsulki? Kolbowy czy przelewowy?

Wybór ekspresu do kawy to nie lada wyzwanie. Jest to jedno z tych urządzeń, z którymi łączymy się na wiele długich lat. Ekspres powinien być jak najlepiej dopasowane do naszych, osobistych potrzeb, szczególnie gdy jesteśmy wyjątkowymi smakoszami kawy. W poradniku poznasz dostępne na rynku rodzaje ekspresów, sposoby parzenia kawy oraz różnice pomiędzy najpopularniejszymi rodzajami kawy. Podpowiemy Ci również jak wybrać ekspres do kawy. Sprawdź.

Zobacz