11.05.2023r.
Aktualizacja: 
07.06.2023r.

Grill to coś więcej niż moda. To styl życia. Polskę opanowała moda na grillowanie. Początki tego sposobu przygotowania potraw były dość skromne, jednak z roku na rok Polacy coraz bardziej kochali przyrządzania jedzenia na ruszcie.

Dzisiaj mamy do czynienia z prawdziwym szaleństwem na punkcie takich dań, a samo grillowanie określane jest żartobliwie sportem narodowym . Badania pokazują, że w ostatnich dwóch latach podwoił się czas spędzany przez Polaków przy wielkim grillowaniu. I cały czas się zwiększa czemu służą między innymi coraz liczniejsze niedziele wolne od handlu, dzięki którym mamy więcej czasu, aby w ten przyjemny sposób spędzać popołudnia i wieczory.

Tradycyjnie sezon na grilla rozpoczyna się podczas majówki. Ciepłe, wolne dni sprzyjają spotkaniom na świeżym powietrzu, którym coraz częściej towarzyszy unoszący się w powietrzu aromat pieczonego mięsa bądź warzyw. Ggrill to obecnie jedna z najpopularniejszych form spędzania przez Polaków wolnego czasu, która w okresie letnim wyprzeda wszystkie inne aktywności. To także symbol zmian w naszym kraju, związanych ze stylem życia. Czemu sprawia nam to tyle radości? Dobre jedzenie, relaks, znajomi – spotkanie przy ruszcie nie ma sobie równych. Uznawany jest za zdobycz cywilizacyjną oraz jedno z największych źródeł satysfakcji okresu transformacji. Nie może być inaczej, skoro 66% Polaków deklaruje, że grilluje w każdy ciepły weekend.

Gdzie grillujemy?

Odpowiedź jest prosta – wszędzie. I to w różnych okolicznościach miasta czy przyrody – na świeżym powietrzu w przydomowych ogródkach, na łąkach, w parku, a nawet na plaży. Także pod dachem – na balkonach, pod altanami, a dzięki nowoczesnym urządzeniom nawet w domu pod wyciągiem. Ciekawostką jest również fakt, że coraz częściej grillujemy też w brzydką pogodę. Coraz więcej amatorów ma także przygotowanie dań z rusztu zimą. Jest to możliwe dzięki coraz bardziej zaawansowanemu sprzętowi. Grille gazowe czy elektryczne pozwalają uzyskać wysoką temperaturę pieczenia, dzięki czemu nie tylko latem mamy możliwość cieszyć podniebienie pieczonym jedzeniem. Co dominuje wśród potraw przygotowywanych na ruszcie? Jeszcze do niedawna składnikiem prawie każdej imprezy barbecue była kiełbasa i karkówka, a także szaszłyk i kaszanka. Obecnie preferencje trochę się zmieniają. W sezonie wiosenno-letnim każdy większy sklep oferuje gotowe produkty poczynając od drobiu i żeberek, a na rybach i owocach morza kończąc. To znane i lubiane potrawy z grilla. Warto zwrócić jednak uwagę też na inne dania, takie warzywa i owoce, które coraz częściej przygotowujemy na ruszcie.

Może warzywa z grilla? 

Kiedy jak nie latem korzystać z dobrodziejstw smakowych, które możemy znaleźć w przydomowych ogródkach lub na półkach sklepowych? Są zdrowe, a przygotowane, nie tylko w formie sałatek towarzyszących daniom mięsnym, a jako samodzielne danie z grilla, smakują wręcz wybornie. Dla wielu osób warzywa z rusztu są nie tylko uzupełnieniem uczty pod gołym niebem, a głównym posiłkiem. Są lekkie i zdrowe, a oprócz walorów smakowych prezentują się na stole niezwykle kolorowo. Szukając warzyw na grilla wybierajmy te, które są świeże, dojrzałe i pełnowartościowe. Będą one gwarancją przyjemnych przeżyć kulinarnych. Sprawdzonym wyborem będzie na pewno: cukinia, bakłażan, cebula, pomidor czy papryka. Należy uważać na ziemniaki, które podczas pieczenia na ruszcie wytwarzają toksyczne związki. Zamiast nich możemy więc urozmaicić grilla pieczarkami, szparagami, batatami, cykorią lub kukurydzą. Istnieje kilka sposobów na warzywa z grilla. Możemy zrobić z nich szaszłyki, pokroić w cienkie plastry lub położyć nad żarem w całości. W tej ostatniej opcji trzeba poświęcić im więcej uwagi, aby upiekły się równomiernie na zewnątrz i w środku, unikając tym samym przypalonej skórki i surowego środka. Najlepiej kłaść na grill warzywa, które są w temperaturze pokojowej – mocno schłodzone bądź mrożone nie będą odpowiednim wyborem. Podczas samego grillowania trzeba ich pilnować uważniej niż kiełbaski czy mięsa, gdyż delikatniejsza struktura powoduje, że szybciej mogą się przypalić. Główna zasada jest taka, ze miękkie warzywa pieczemy około 4 minut, natomiast te twarde są gotowe mniej więcej po 10 minutach. Najlepiej położyć je na specjalnej tacce lub bezpośrednio na ruszcie. Inną opcją jest owinięcie w folię aluminiową. Warzywa doprawiamy wedle uznania i preferencji smakowych – na przykład solą, pieprzem czy ziołami. By zniwelować możliwość przypalenia warto użyć oliwy lub oleju i posmarować ich niewielką ilością zewnętrzną warstwę produktu. Grillowane warzywa możemy podawać na wiele sposobów – w towarzystwie sosów czy dipów na bazie oliwy, jogurtu naturalnego, soku z cytryny czy balsamico. Nie zapominajmy też o świeżym czosnku czy ziołach, które podkresla lub dopełnią smak potraw.

Trochę słodyczy na ruszcie

Coraz częściej na naszych rusztach goszczą też owoce. Słodki smak nie jest jednoznacznie kojarzony z grillem, gdzie dominują raczej słone i ostre potrawy. Eksperymentujemy jednak z nowymi daniami, do których możemy zaliczyć owoce z rusztu. Najpopularniejszy jest banan, który po ugrillowaniu uzyskuje bardziej słodki smak. To znakomity deser, który dodatkowo można wzbogacić sosem czekoladowym czy orzechami. Ciekawą propozycją są też jabłka czy gruszki, które od setek lat są składnikiem polskiej kuchni, a na grillu zyskują całkiem nowe oblicze. Jednym ze sposobów ich podania jest namoczenie w białym winie, dodanie cynamonu lub skórki pomarańczowej. Kolejną propozycją jest nutka egzotyki, czyli pieczony ananas, który jest przysmakiem między innymi w Brazylii. Ciekawy smak możemy uzyskać grillując cytrusy, na przykład limonki, które w krajach azjatyckich są popularnym składnikiem dań głównych. Owoce, podobnie jak warzywa, możemy piec na tackach lub w folii. Musimy pamiętać, że ze względu na swoją delikatność bardzo łatwo je przypalić.

Polecane przez nas grille elektryczne do kuchni

Węgiel, gaz czy prąd? Wybór grilla

Początki grilla wiążą się głównie z pieczeniem potraw nad rozżarzonym węglem drzewnym. Od tamtego czasu doświadczyliśmy istnej rewolucji w zakresie sprzętu do grillowania. Dzisiaj możemy wybrać z setek modeli, dla których możemy wyróżnić trzy główne źródła ciepła: węgiel drzewny, gaz i prąd. Jaki więc grill jest najlepszy i który wybrać z pośród bogatej oferty a rynku? Kluczowe kryteria wyboru odpowiedniego sprzętu to: miejsce, w którym będziemy grillować, dostępny budżet, wielkość urządzenia, częstotliwość z jaką robimy grilla, a także potrzeba posiadania różnej maści ustawień pieczenia czy dostępnych akcesoriów.

Grill węglowy jest najbardziej znany, najtańszy i jak dotychczas wciąż najpopularniejszy w naszym kraju. Dzieje się tak dlatego, gdyż dzięki wykorzystaniu dymu z węgla lub brykietu potrawy z rusztu uzyskują niepowtarzalny smak i aromat. Niestety ta przyjemność ma też drugą stronę medalu, którą jest powstawanie szkodliwych dla zdrowia związków, także rakotwórczych. Można jednak zasadniczo ograniczyć ich ilość stosując się do zasad zdrowego grillowania. Wato pamiętać, by nie kłaść potraw bezpośrednio nad paleniskiem – używać tacek, a także by czekać, aż cała podpałka się nie wypali. Należy stosować jedynie węgiel naturalny, bez domieszek substancji chemicznych.  Ponadto w grillach węglowych nie możemy bezpośrednio regulować i ustawiać temperatury, a jedynie zmieniać wysokość rusztu nad paleniskiem lub w bardziej rozbudowanych urządzeniach z użyciem pokrywy zmniejszyć dopływ powietrza. Jakie są cechy, które powinien posiadać dobry grill węglowy? To przede wszystkim pokrywa z regulacją dopływu powietrza, która znacząco może przyspieszyć proces grillowania i umożliwia pieczenie także w deszczu. Dodatkowo zamontowany termometr pozwoli nam kontrolować temperaturę pieczenia. Urządzenie powinno być wykonane z wysokiej klasy materiałów, odpornych na wysokie temperatury. Najlepsze są grille z żeliwa, stali nierdzewnej lub emalii porcelanowej. Z kolei ruszt powinien być wykonany z żeliwa lub z chromu. Warto, aby nasz grill miał popielnik, który ułatwia usuwanie popiołu.

Grill gazowy jest urządzeniem droższym od węglowego odpowiednika. Jednak za wyższą cenę uzyskujemy dodatkowe możliwości - urządzenie jest bardziej komfortowe, łatwe w obsłudze i czyszczeniu, a przygotowanie potraw szybsze. Grill gazowy oferuje możliwość regulacji temperatury. Dzięki temu różne typy mięs będą zgrillowane w idealny sposób. Posiada kurek, za pomocą którego możemy sterować wielkością płomienia. Urządzenia wyższej klasy posiadają także elektroniczny zapłon oraz więcej niż jeden palnik, które mogą funkcjonować niezależnie od siebie. Inna opcją są szyny do aromatyzowania potraw. Grill gazowy nie produkuje też dymu – a ten fakt ma swoich zwolenników i przeciwników. Ograniczeniem jego pracy jest konieczność posiadania butli z gazem lub instalacji gazu ziemnego, które zasilają urządzenie. Grillowanie na sprzęcie gazowym jest zdrowsze od rusztu węglowego, gdyż urządzenie posiada specjalne osłonki na palnikach. Dzięki temu tłuszcz spływa po nich na tacę i nie ma kontaktu z ogniem. W efekcie nie pozostaje na rozżarzonych węglach, nie wypala się w całości i nie zamienia w niezdrowe substancje. Przy wyborze grilla gazowego musimy zwrócić uwagę na to czy posiada certyfikat bezpieczeństwa. Istotne jest także by wykonany był z wysokiej klasy materiałów, jak na przykład stal nierdzewna (palniki i ruszt) czy żeliwo (ruszt).

Grill elektryczny nazywany jest „grillem przyszłości”

Przydomek ten zyskał ze względu na źródło zasilania – wystarczy tylko dostęp do prądu bez konieczności używania gazu czy węgla. Urządzenie ma regulowaną temperaturę poprzez zwiększanie lub zmniejszanie jego mocy. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie posiadają ogrodu i chcą grillować w mieszkaniu, na balkonie czy tarasie. Ograniczeniem jest jedynie padający deszcz, w trakcie którego w ogóle nie można korzystać z grilla. Sprzęt elektryczny wyposażony jest w ruszt lub płytę grzewczą. Wybierając ten rodzaj grilla należy zwrócić uwagę na jego moc – im większa, tym szybciej nagrzeje się grzałka i tym samym szybciej przygotujemy potrawy. Elektryczne ruszty są łatwe w utrzymaniu czystości. ograniczeniem do używania ich w plenerze jest konieczność podpięcia do sieci elektrycznej, przez co trudno jest to trudniejsze.

Wybór rodzaju grilla zależy od potrzeb, oczekiwań i wielkości portfela kupującego. Każdy rodzaj ma swoje wielkie zalety i mniejsze wady. Przed ostatecznym zakupem warto dogłębnie przemyśleć swoją decyzję i dokładnie sprawdzić ofertę urządzeń dostępnych na rynku. Dzięki temu unikniemy nietrafionych zakupów i będziemy przez długi czas cieszyć się wspaniałym smakiem potraw z rusztu.

Podobne wpisy

Na co zwracać uwagę przy zakupie depilatora?

Każda z kobiet wie, że depilacja nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie, jednak idealnie gładkie nogi sprawiają, że wiele z nich jest w stanie znieść nawet najgorszy ból. Z pomocą przychodzi depilator, który dzięki głowicy depilującej wyrywa włoski razem z cebulkami. Włoski wyrwane przy pomocy depilatora, odrastają dużo wolniej niż zgolone przez tradycyjną maszynkę. Sprawdź jaki depilator wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę.

Zobacz

Jaki ekspres do kawy? Ciśnieniowy czy na kapsulki? Kolbowy czy przelewowy?

Wybór ekspresu do kawy to nie lada wyzwanie. Jest to jedno z tych urządzeń, z którymi łączymy się na wiele długich lat. Ekspres powinien być jak najlepiej dopasowane do naszych, osobistych potrzeb, szczególnie gdy jesteśmy wyjątkowymi smakoszami kawy. W poradniku poznasz dostępne na rynku rodzaje ekspresów, sposoby parzenia kawy oraz różnice pomiędzy najpopularniejszymi rodzajami kawy. Podpowiemy Ci również jak wybrać ekspres do kawy. Sprawdź.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz