Pralki automatyczne ładowane od góry

Pralka to urządzenie, które niewątpliwie jest w naszym życiu naprawdę niezbędne. Dzięki temu sprzętowi szybko znikają sterty brudnych ubrań. Już nawet po 15 minutach możemy wyciągnąć z bębna czyste koszulki, spodnie czy bieliznę. Obecna rynkowa oferta pralek jest ogromna. Ciężko podjąć decyzję i wybrać sprzęt, który będzie cichy, pojemny, bezawaryjny, łatwy w obsłudze i do tego designerski. Jednym z dostępnych typów, który posiada wiele zalet docenianych przez użytkowników jest pralka wolnostojąca ładowana od góry.

Czym charakteryzuje się pralka ładowana od góry?

Pralki wolnostojące ładowane od góry to kompaktowe konstrukcje, które sprawdza się w pomieszczeniach, które nie oferują zbyt dużo przestrzeni. Pomimo mniejszych gabarytów część urządzeń tego typu pozwala na pranie podobnej ilości prania, jak w przypadku większych pralek ładowanych od frontu. Ten typ pralek z powodzeniem może być zainstalowany nie tylko w łazience, lecz także w kuchni wyposażonej w niezabudowany sprzęt AGD. Funkcjonalność pralek ładowanych od góry jest zbliżona do tych, do których brudne ubrania pakowane są od przodu. Posiadają nawet do kilkunastu trybów prania i wirowania, w tym programy dla tkanin delikatnych czy czujniki dobierające odpowiednią ilość wody. Dostępne są modele w wysokich klasach energetycznych, dzięki którym możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Jak wybrać odpowiednią pralkę ładowaną od góry?

Przed decyzją o zakupie pralki wolnostojącej ładowanej od góry należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim wymiary i pojemność pralki. Ile kilogramów prania może pomieścić (uwzględnijmy nasze codzienne zwyczaje - jak często i jakie ilości prania czyścimy), jej klasę energetyczną i średnie zużycie wody – te czynniki będą decydować o rachunkach za prąd i wodę. Innym kluczowym czynnikiem będzie prędkość obrotów, która ma decydujący wpływ na szybkość schnięcia ubrań, które w momencie wyjęcia ich z bębna będą tym mniej wilgotne, z im większą prędkością były wirowane. Większość urządzeń tego typu posiada 1000 obrotów na minutę. Jednak dostępny jest także sprzęt, który oferuje jeszcze wydajniejszą pracę i osiągnięcie do 1200-1400 obrotów na minutę. Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest wyświetlacz elektroniczny. Pozwala na komfortową kontrolę obsługi pracy pralki i aktualnego statusu prania. Warto zwrócić uwagę, że wraz ze wzrostem ceny otrzymujemy coraz lepsze modele ładowanych od góry pralek, które pod względem pojemności czy funkcjonalności nie ustępują modelom ładowanym od przodu.

Zalety i wady pralki wolnostojącej ładowanej od góry

Zalety: oszczędność przestrzeni – nawet kilkanaście centymetrów węższe niż zwykły model ładowany od przodu, dzięki czemu można zaoszczędzoną w łazience przestrzeń wykorzystać na przykład większą wannę, niska cena, ładowanie prania bez konieczności schylania się, idealne dopasowanie do potrzeb mniejszych rodzin, porównywalna do innych typów pralek ilość programów i funkcji, takich jak na przykład: ważenie prania i dobieranie odpowiedniej ilości wody, program do prania delikatnego czy tryb ekologiczny, cicha praca, możliwość wyjęcia i umycia dozownika na płyny i proszek do prania, większe bezpieczeństwo – przyciski umieszczone są na górze urządzenia, dzięki czemu mniejsze dzieci nie zmienią ustawień prania

Wady: mniejsza pojemność niż pralki ładowane od przodu, brak okna, które pozwala na kontrolę w trakcie prania

Pomimo wielu zalet i coraz bardziej zaawansowanych modeli, pralki wolnostojące automatyczne ładowane od góry nie należą do najbardziej popularnych na rynku. Może to dziwić, gdyż cena zakupu jest często nawet o kilkaset złotych niższa niż w przypadku pralek ładowanych od przodu, a tego typu sprzęt cechuje się wysoką efektywnością pracy zamkniętą w kompaktowych gabarytach. Z pewnością te urządzenia będą dobrym wyborem dla mniejszych rodzin lub osób, które mieszkają w kawalerkach lub małych mieszkaniach.

Pokaż więcej Pokaż mniej

Filtrowanie

Filtrowanie

Filtrowanie Wyczyść filtry
Zastosuj Wyczyść