11.05.2023r.
Aktualizacja: 
11.05.2023r.

Telewizor, urządzenie bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie popołudnia po przyjściu z pracy i wieczorków filmowych. Rozwój technologii doprowadził do tego, że telewizor nie służy już tylko do oglądania telewizji. Mnogość rozwiązań, ogromne ekrany wyprodukowane w nowoczesnych technologiach. Podpowiemy Wam, jak się w tym wszystkim połapać, aby nowy Telewizor spełnił wasze oczekiwania.

Zasada oczekiwań

Wybór każdego urządzenia powinniśmy rozpocząć od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nie inaczej jest w przypadku telewizora. Pamiętaj aby nie zostać w tym temacie egoistą. Dopytaj również domowników czego oczekują od nowego odbiornika. Dostęp do Internetu, systemy Smart TV, wysokie rozdzielczości, technologia 3D, to tylko kilka z obecnych technologii, które producenci stosują w swoich telewizorach. Weź pod uwagę odległość oraz umiejscowienie przyszłego odbiornika. Zadaj sobie pytanie, czy będziesz używać telewizora tylko do oglądania telewizji, czy będziesz oglądał treści filmowe w wysokiej rozdzielczości? Czy będziesz korzystać z funkcji internetowych telewizora, m.in. wideo na żądanie, serwisy społecznościowe czy YouTube. Warto również zastanowić się ile urządzeń zostanie podłączonych do telewizora. Kino domowe, konsola, ew. przystawki do telewizora, a może komputer? Podliczając, może okazać się, że model który Cię zainteresował, nie posiada wystarczającej ilości złącz HDMI.   Popularność zdobywają zakrzywione ekrany oraz matryce OLED, o których w dalszej części, dlatego weź pod uwagę maksymalną ilość użytkowników telewizora, ponieważ powyższe technologie oferują znakomite kąty widzenia, dzięki czemu kolory nie będą przekłamywane nawet gdy siedzisz pod dużym kątem w stosunku do obrazu.

Smart TV, na pewno potrzebne?

Czasy kiedy używaliśmy telefonu do dzwonienia, a telewizora do oglądania telewizji dawno przeminęły. Na chwilę obecną, każde urządzenie w lepszy lub gorszy sposób stara się być „SMART” i ułatwiać życie użytkownikowi. Pierwszy interfejs użytkownika Smart TV powstał ponad 8 lat temu, jednak odbiegał on znacząco od obecnych systemów. Inteligentne telewizory starego typu stanowiły udrękę dla użytkownika, zawieszały się i nie dawały wielu możliwości. Aktualne systemy Smart TV to przepaść między rozwiązaniami sprzed kilku lat. Standardowa telewizja powoli odchodzi w niepamięć na korzyść profesjonalnych usług VOD takich jak Netflix, Showmax, Player TVN lub Ipla. Dzięki nim, nie jesteśmy uzależnieni od realizatora po drugiej stronie ekranu, ale sami wybieramy jakie treści chcemy oglądać. Dlatego wracając do naszej „zasady oczekiwań”, przemyśl czy potrzebujesz telewizora do czegoś więcej niż tylko oglądanie telewizji.

Rodzaj matrycy, LCD, LED lub OLED

W tej kwestii producenci również dokonali skoku technologicznego. Na chwilę obecną rynek oferuje trzy podstawowe rodzaje matryc jakimi są matryca LCD, LED lub OLED oraz ich pochodne. Rodzaj wyświetlacza jest jednym z najważniejszych parametrów telewizora, dlatego pozwólcie że przybliżę wam na jakiej zasadzie każda z matryc działa oraz czym się wyróżnia.

Matryca LCD

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny określany mianem LCD działa na zasadzie zmiany polaryzacji światła pod wpływem napięcia elektrycznego, w skrócie obraz jest podświetlany zazwyczaj przez cztery bardzo jasne lampy. Pierwszą matrycę LCD wyprodukowano w 1982 roku, dlatego przyznacie że sama technologia może być już przestarzała. Wraz ze wzrostem oczekiwań klientów oraz rozwojem technologicznym, matryce LCD powoli odchodzą w niepamięć. Rynek oferuje coraz mniejszą ilość modeli wyposażoną w tę matrycę, ponieważ posiadała wiele wad. Telewizory wyposażone w panel LCD podświetlany standardowymi lampami cechują się wysoką szarością czerni, dużo niższym kontrastem oraz niskimi kątami widzenia, przez co następuje degradacja kolorów.

Matryca LED

Nazwa matrycy może okazać się myląca. W rzeczywistości mianem „matrycy LED” określana jest matryca LCD z podświetleniem diodowym LED. Standardowe lampy fluorescencyjne zostały zastąpione diodami LED. Technologia ta pozwala na częściowe wyłączenie podświetlenia w obszarach obrazu gdzie ten ma być całkowicie czarny. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownik otrzymuje głęboką czerń, chodź nie jest ona tak głęboka jak w matrycach OLED. Dodatkowo w starszego typu matrycach LCD z podświetleniem LED dochodziło do efektu tzw. cloudingu, czyli powstawania jasnych plam na ekranie przez nierównomierne podświetlenie. Warto wspomnieć, że do tej pory producentom nie udało się całkowicie wyeliminować tej wady.

Matryca OLED

Matryce OLED stanowią przeskok technologiczny. Proces produkcji jest na tyle skomplikowany, że nie warto go przybliżać. Warto natomiast wspomnieć, że w przypadku OLED’ów za podświetlenie odpowiadają organiczne diody elektroluminescencyjne, które same emitują światło. Dzięki takiemu rozwiązaniu, panele OLED mogą być niesamowicie cienkie oraz elastyczne. Matryca charakteryzuje się nieskończonym kontrastem, prawdziwie głęboką czernią oraz niewyobrażalnymi kątami widzenia. Patrząc na obraz pod kątem 180 stopni nie doświadczysz żadnego załamania kolorów.    Wybór matrycy Twojego przyszłego telewizora to niełatwe zadanie. Głównym kryterium przy wyborze powinno stanowić położenie urządzenia. Weź pod uwagę poziome oraz pionowe kąty patrzenia oraz nasłonecznienie pomieszczenia. Patrząc na telewizor na wprost, w niezbyt doświetlonym pomieszczeniu warto wybrać matrycę z podświetleniem LED, dzięki czemu zaoszczędzisz parę groszy, nie tracąc na doznaniach podczas oglądania filmów czy seriali.   Jeżeli Twój telewizor będzie znajdował się w nasłonecznionym pomieszczeniu oraz często będzie powyżej poziomu Twojej głowy, matryca OLED w tej kwestii okaże się bezkonkurencyjna. Głęboka czerń niezależnie od kąta patrzenia, doskonały obraz i wysokie podświetlenie. Za te cechy warto dopłacić, aby oglądanie telewizji czy filmów było przyjemnością.

Jaka rozdzielczość w telewizorze?

Standardowe pytanie, która rozdzielczość będzie dla mnie najlepsza? Matematycznie odpowiadając, wysoka rozdzielczość jest różna od najlepszej. Aktualnie producenci stosują rozdzielczości HD, Full HD oraz Ultra HD. 1280, 1920 i 3840, to ilość pikseli poziomych jakie oferują te rozwiązania. Wracając do matematyki, niepodważalnym jest że im wyższa rozdzielczość tym obraz ma zauważalnie więcej detali. Natomiast Pan i Pani Kowalscy, swój wybór powinni dostosować do przekątnej ekranu oraz typu obrazu jaki będą wyświetlać na telewizorze. Standardowa telewizja nie oferuje wielu materiałów w rozdzielczości wyższej niż FHD, dlatego w tym przypadku inwestycja w rozdzielczość UHD może okazać się nietrafiona i zupełnie nie opłacalna. Wysokie rozdzielczości docenią użytkownicy, którzy mają zamiar używać swoje odbiorniki do nieco ambitniejszych celów. Filmy i seriale w wysokiej rozdzielczości oraz gry to konkretny argument, który przemawia za wyborem telewizora UHD.

Przekątna telewizora, czyli „wisienka na torcie”

Nie rozmiar jest najważniejszy, tak mówią… Pewnie pomyślicie, że od tego ten poradnik powinien się rozpocząć. Osobiście ten parametr traktuję jako przysłowiową „wisienkę na torcie”, jednak nie traktujmy przekątnej po macoszemu. Pamiętaj o dostosowaniu rozdzielczości do przekątnej ekranu, a przekątną do odległości w jakiej znajdujemy się od telewizora. Ogromny telewizor kupujemy sercem. Kupujemy po to, aby domowe oglądanie filmów i seriali zbliżyć możliwie jak najbardziej do doznań z kina. Dlatego proponuję, aby parametr przekątnej zostawić na sam koniec. Niech rozmiar będzie zwieńczeniem Twoich poszukiwań idealnego telewizora

Podobne wpisy

Grill elektryczny czy grill na węgiel?

Grill to coś więcej niż moda. To styl życia. Polskę opanowała moda na grillowanie. Początki tego sposobu przygotowania potraw były dość skromne, jednak z roku na rok Polacy coraz bardziej kochali przyrządzania jedzenia na ruszcie.

Zobacz

Na co zwracać uwagę przy zakupie depilatora?

Każda z kobiet wie, że depilacja nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie, jednak idealnie gładkie nogi sprawiają, że wiele z nich jest w stanie znieść nawet najgorszy ból. Z pomocą przychodzi depilator, który dzięki głowicy depilującej wyrywa włoski razem z cebulkami. Włoski wyrwane przy pomocy depilatora, odrastają dużo wolniej niż zgolone przez tradycyjną maszynkę. Sprawdź jaki depilator wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę.

Zobacz

Jaki ekspres do kawy? Ciśnieniowy czy na kapsulki? Kolbowy czy przelewowy?

Wybór ekspresu do kawy to nie lada wyzwanie. Jest to jedno z tych urządzeń, z którymi łączymy się na wiele długich lat. Ekspres powinien być jak najlepiej dopasowane do naszych, osobistych potrzeb, szczególnie gdy jesteśmy wyjątkowymi smakoszami kawy. W poradniku poznasz dostępne na rynku rodzaje ekspresów, sposoby parzenia kawy oraz różnice pomiędzy najpopularniejszymi rodzajami kawy. Podpowiemy Ci również jak wybrać ekspres do kawy. Sprawdź.

Zobacz