11.05.2023r.
Aktualizacja: 
11.05.2023r.

Każda z kobiet wie, że depilacja nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie, jednak idealnie gładkie nogi sprawiają, że wiele z nich jest w stanie znieść nawet najgorszy ból. Z pomocą przychodzi depilator, który dzięki głowicy depilującej wyrywa włoski razem z cebulkami. Włoski wyrwane przy pomocy depilatora, odrastają dużo wolniej niż zgolone przez tradycyjną maszynkę. Sprawdź jaki depilator wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę.

Jak działa depilator?

Depilator wbrew pozorom, jest bardzo prostym urządzeniem, jeżeli mówimy o depilatorach klasycznych. Te, wyposażone w pęsety lub dyski, podczas depilacji łapią włoski u nasady i wyrywają je razem z cebulkami. Sprawa komplikuje się, gdy mamy do czynienia z zaawansowanymi depilatorami laserowymi lub IPL.. Ich działanie opiera się na kumulacji wiązki światła w obrębie pojedynczej cebulki, która wchłaniając energię świetlną zostaje skutecznie uszkodzona, a porost włosa zostaje zahamowany.

Rodzaje depilatorów

Na rynku znajdziemy obecnie kilka rodzajów depilatorów. Producenci oferują depilatory klasyczne, depilatory laserowe oraz wyposażone w technologię IPL. Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego z dostępnych rodzajów depilatorów.

Depilator klasyczny

Klasyczne depilatory posiadają jeden z dwóch mechanizmów, które wyrywają włoski. Do najpopularniejszych należą depilatory klasyczne wyposażone w pęsety, jednak na rynku obecne są również takie, które są wyposażone w specjalne dyski. W obu mechanizmach, elementy wyrywające włoski osadzone są na głowicy depilatora. Głowica w trakcie obrotu, dokonuje klasycznego otwierania i zamykania dysków lub pęset, dzięki czemu elementy te mogą w sprawny sposób chwytać włoski. Rozwiązania mają podobną efektywność, jednak są przeznaczone do różnych typów owłosienia.

Depilator laserowy

Laserowe depilatory zyskują obecnie coraz większą popularność. Włoski, w przypadku tego typu depilatorów nie są wyrywane, ale wręcz niszczone przez laserową wiązkę światła, która jest wchłaniana przez brodawkę włosa, czyli element który jest odpowiedzialny za jego wzrost. Temperatura wytwarzana przez laserową wiązkę uszkadza brodawkę, a ta następnie ulega całkowitemu zniszczeniu. Jednak nie ma róży bez kolców. Depilator laserowy bywa nawet kilkukrotnie droższy niż klasyczny depilator tradycyjny i niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem na każdego typu włoski.

Depilatory IPL

Depilator IPL, podobnie jak depilatory laserowe, swoje działanie opiera na świetle. Jednak, w przeciwieństwie do depilatorów laserowych, te wyposażone w technologię IPL nie wysyłają pojedynczych wiązek światła, tylko naświetlają skórę niewielkimi obszarami. Światło emitowane przez depilator jest bardzo dobrze wchłaniane przez cebulki włosa, przez co zostają one uszkodzone, a porost włosa zostaje zahamowany.

Dodatkowe funkcje depilatorów

Stojąc przed wyborem depilatora, warto zastanowić się jakie dodatkowe funkcje może pełnić. Dowiesz się, na jakie funkcje warto zwrócić uwagę. Które mają bezpośredni wpływ na jakość depilacji czy skalę bólu, który towarzyszy depilacji.

Rodzaj główki depilatora

Przed wyborem głowicy depilatora, warto zastanowić się nad swoim typem owłosienia. Jeżeli posiadasz włoski rzadko ułożone, bez problemu możesz zainwestować w najprostszy typ depilatora, czyli wyposażony w pęsety. Jednak przy obfitym, gęstym owłosieniu – dużo lepszym wyborem będą depilatory z głowicą, która jest wyposażona w dyski, Tego typu rozwiązanie jest dokładniejsze, a co najważniejsze – bezpieczniejsze dla Twojej skóry. Decydując się na depilator z pęsetami, zwróć uwagę na ich ilość. Oczywistym jest, że im większa ich ilość, tym dokładniejsza depilacja. Jednak nie warto przesadzać z ich ilością, jeżeli Twoja skóra jest nadwrażliwa.

Mycie pod wodą

Decydując się na zakup depilatora, wiemy że przywiązujesz dużą wagę do swojego wyglądu i higieny. Dlatego istotną kwestią jest sprawne utrzymanie depilatora w czystości. Przy zakupie, zwróć uwagę czy depilator, którym jesteś zainteresowana posiada całkowicie wodoodporną obudowę, dzięki temu nie tylko umyjesz urządzenie po skończonej depilacji, ale również możesz podjąć się depilacji „na mokro”, np. podczas kąpieli. Nawilżona, mokra skóra dużo łatwiej znosi przeciwności losu w postaci wyrywanych włosków. Funkcja ta, sprawi że depilacja stanie się dużo mniej bolesna.

Podświetlenie depilowanego miejsca

Funkcja podświetlenia depilowanego miejsca jest szczególnie przydatna w ciemnych pomieszczeniach. Depilowana aktualnie cześć ciała zostaje oświetlona przez depilator, przez co możesz dużo dokładniej przeprowadzić depilację oraz zwrócić uwagę nawet na najmniejsze, pojedyncze włoski.

Zasilanie bezprzewodowe

Niezwykle przydatna funkcja zasilania akumulatorowego, sprawia że mimo dodatkowego ciężaru, w który jest wyposażony tego typu depilator, jest on dużo bardziej mobilny. Depilatory bezprzewodowe są niezależne od gniazdka sieciowego, a jeżeli tego typu depilator jest dodatkowo wodoodporny, to bez najmniejszego problemu możesz go używać pod prysznicem. Jedynym minusem akumulatorowego zasilania jest niespodziewany moment, w którym akumulator może ulec całkowitemu rozładowaniu.

Regulacja prędkości

Jest to jedna z najbardziej istotnych i przydatnych funkcji depilatora. Dzięki niej, możesz dostosować prędkość elementów głowicy do Twojej skóry oraz rodzaju owłosienia. Pamiętaj, że im szybsza prędkość, tym Twoja depilacja będzie dużo bardziej dokładna, jednak musisz liczyć się z większym bólem. Wybierając wolne obroty, niwelujesz ryzyko podrażnienia wrażliwej skóry. Popularne depilatory posiadają najczęściej dwa poziomy prędkości.

Dodatkowy nawiew powietrza

Część urządzeń do depilacji posiada przydatną funkcję nawiewu powietrza. Jest to alternatywa dla dodatkowych nasadek chłodzących. Podczas depilacji, dodatkowy nawiew powietrza chłodzi aktualnie depilowaną skórę, co skutecznie reguluje ból towarzyszący depilacji.

Jakie zasilanie depilatora?

W trakcie podejmowania decyzji, jaki depilator wziąć pod uwagę, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób jego zasilania. Decyduje to o wygodzie korzystania z urządzenia oraz komforcie w trakcie depilacji. Na rynku dostępne są obecnie depilatory zasilane akumulatorowo oraz takie, które wymagają stałego podłączenia do gniazdka sieciowego.

Depilatory akumulatorowe

jest to obecnie najwygodniejszy sposób zasilania depilatorów. Zapewnia nieograniczoną swobodę ruchu podczas zabiegu depilacji, jednak musimy pamiętać o jego ładowaniu. Starzejący się akumulator, z biegiem czasu, w pełni naładowany wystarcza na krótszy czas niż świeżo po zakupie urządzenia. Część depilatorów ogranicza również szybkość pracy głowicy gdy energia w akumulatorze ulega wyczerpywaniu.

Depilatory sieciowe

w przeciwieństwie do zasilania akumulatorowego, depilatory sieciowe oferują stałą prędkość pracy głowicy. Są również lżejsze, ponieważ nie posiadają wbudowanego akumulatora. Doskonale sprawdzają się w użytku domowym oraz w miejscach, gdzie dostęp do gniazdek sieciowych jest nieograniczony. Te rozwiązanie ma jednak bardzo dużą wadę – mobilność. Podczas depilacji, jesteś ograniczona przewodem, który stale musi być podłączony do gniazdka.

Depilatory akumulatorowo-sieciowe

tego typu depilatory łączą rozwiązania depilatorów akumulatorowych i sieciowych. Rozwiązanie dwutorowego zasilania jest uniwersalne i pozwala na użytkowanie depilatora w każdych warunkach.

Jakie wyposażenie dodatkowe do depilatora?

Wiele modeli depilatorów posiada dodatkowe wyposażenie, które może okazać się bardzo przydatne. W wielu przypadkach, poprawia ono efektywność, a także komfort zabiegu depilacji. 

  • Nasadka goląca – dzięki niej, proces depilacji stanie się dużo mniej bolesny. Przed depilacja właściwą, nasadką golącą zgolisz dłuższe włosy. W swoim działaniu przypomina tradycyjną golarkę elektryczną. Nadaje się również do golenia włosów we wrażliwych miejscach, które niechętnie poddajesz procesowi depilacji. 
  • Nasadka masująca – depilatory wyposażone w nasadkę masującą, masują skórę przed depilacją, co sprawia że jest ona lepiej przygotowana do zabiegu depilacji, a krótko po skończonym procesie możesz ją zrelaksować, dzięki czemu unikniesz podrażnień. 
  • Nasadka chłodząca – podczas depilacji, skóra jest bardzo narażona na wszelkie podrażnienia. Nasadka chłodząca skutecznie schładza depilowane miejsce, dzięki czemu zabieg jest mniej bolesny. 
  • Nasadka do peelingu – nasadka do peelingu jest bardzo przydatnym, dodatkowym akcesorium w które może zostać wyposażony depilator. Zapobiega bolesnemu procesowi wrastania się włosków w skórę po depilacji, dlatego po skończonym zabiegu warto założyć nasadkę i wykonać nią peeling skóry. 
  • Nasadka do depilacji miejsc intymnych – miejsca intymne są niezwykle wrażliwe i narażone na spory ból przy zabiegu depilacji. Dlatego nasadka przeznaczona do depilacji okolic bikini osłania część pęset lub dysków, dzięki czemu lepiej kontrolujesz proces depilacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie depilatora?

Stojąc przed wyborem depilatora, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które już na starcie ułatwią Ci dobór odpowiedniego urządzenia do Twoich potrzeb. 

  • Jakiego typu jest Twoja skóra – wrażliwa czy normalna?
  • Jakiego typu jest Twoje owłosienie – rzadkie czy gęste? 
  • W jakich miejscach będziesz używać depilatora – w domu, czy po za nim? 
  • Czy jesteś w stanie znieść ból towarzyszący depilacji? Odpowiadając na te pytania, sprawdzisz czy lepiej wybrać depilator wyposażony w głowicę z pęsetami czy dyskami. Sprawdzisz również rodzaj zasilania urządzenia i dostosujesz go do swoich potrzeb.

Jaki producent? Popularne modele depilatorów

Praktycznie każdy producent sprzętu AGD posiada w swojej ofercie różne rodzaje depilatorów. Do najpopularniejszych zaliczamy urządzenia Philips, Remington oraz Braun. W ofercie tanich urządzeń do depilacji przoduje Esperanza. Każdy z producentów posiada w swojej ofercie depilatory lepsze jak i gorsze. Poniżej sprawdzisz, które urządzenia są najczęściej wybierane przez naszych klientów!

Podobne wpisy

Grill elektryczny czy grill na węgiel?

Grill to coś więcej niż moda. To styl życia. Polskę opanowała moda na grillowanie. Początki tego sposobu przygotowania potraw były dość skromne, jednak z roku na rok Polacy coraz bardziej kochali przyrządzania jedzenia na ruszcie.

Zobacz

Jaki ekspres do kawy? Ciśnieniowy czy na kapsulki? Kolbowy czy przelewowy?

Wybór ekspresu do kawy to nie lada wyzwanie. Jest to jedno z tych urządzeń, z którymi łączymy się na wiele długich lat. Ekspres powinien być jak najlepiej dopasowane do naszych, osobistych potrzeb, szczególnie gdy jesteśmy wyjątkowymi smakoszami kawy. W poradniku poznasz dostępne na rynku rodzaje ekspresów, sposoby parzenia kawy oraz różnice pomiędzy najpopularniejszymi rodzajami kawy. Podpowiemy Ci również jak wybrać ekspres do kawy. Sprawdź.

Zobacz

Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą

Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę

Zobacz