usuwanie wirusów i bakterii z powietrza w domu

Jak zadbać o zdrowe powietrze w domu? Usuwanie wirusów, bakterii i grzybów jest proste! 


Smog to nie wszyszystko! Poza zanieczyszczeniami w postaci pyłó PM2.5, PM10 sa jeszcze 4 bardzo istotne czynniki wpływające na zdrowe powietrze w domu, a co za tym idzie, zdrowych domowników. Należy bezwzględnie pamiętać o usuwaniu bakterii, wirusów, grzybów oraz o zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Od niedawna towarzyszy nam jeszcze jedno zagrożenieczyli smog elektrostatyczny. Tutaj kluczową rolą będzie prawidłowa jonizacja powietrza. Można te funkcje mieć w kilku urządzeniach, lub w jednym. Dodatkowo możemy wspomagać główne urządzenie urządzeniami małego agd któe posiadają filtr HEPA 13 (lub lepszy) np odkurzacze. Dodatkową higienę zapewnią myjki parowe, parownice oraz tradycyjne mopy. Wykorzystanie tych urządzeń zapewni nietylko zdrowe i bezpieczne życie rodziny, ale również zdrowy sen i spokój. Pamiętaj! Najważniejsza jest prewencja!

 1. Oczyszczacze powietrza
 2. Jonizacja
 3. Nawilżacznie powietrza
 4. Filtr HEPA 13
 5. Urządzenia wspomagające: 

Oczyszczanie mechaniczne powietrza w domu. Jak wybrać oczyszczacz?

Dbamy o zdrowie, w tym coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na dietę, czy kondycję fizyczną. Dużą uwagę przywiązujemy do tego, jakim powietrzem oddychamy. Domowym wsparciem w walce z zanieczyszczeniami jest oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie może skutecznie, dzięki coraz nowocześniejszym filtrom, usunąć z powietrza w domu czy mieszkaniu niepożądane substancje.


Kluczowa jest wydajność oczyszczacza! 

Aby jego praca przynosiła pożądany efekt musi on dysponować określoną wydajnością. Producenci wskazują jej poziom, odnosząc go do skuteczności działania kiedy pracuje ono na maksymalnym poziomie swoich możliwości. Aby uniknąć takiego stałego przeciążania naszego oczyszczacza warto pomyśleć o zakupie urządzenia, którego wydajność będzie wyższa, niż wynikałoby to z potrzeb określonych na zasadzie wydajności odpowiadającej powierzchni mieszkania.  Optymalnie powinna kształtować się ona na poziomie od 30 procent do 50 procent większym niż metraż pomieszczeń, w których urządzenie będzie pracować. Można również rozważyć zakup większej liczby urządzeń, wciąż jednak mając w pamięci, aby ich łączna deklarowana wydajność była wyższa niż powierzchnia mieszkania. Pamiętajmy także, że  czynnikiem, który wpływa na skuteczność oczyszczacza będzie rozkład pomieszczeń. Liczne korytarze, mniej otwartej przestrzeni sprawiają że cyrkulacja powietrza będzie się odbywać inaczej, niż w mieszkaniu typu loft. Poza aspektem wydajności musimy pamiętać, że praca na "pełnych obrotach" będzie głośniejsza, co może być irytujące.


Niska jakość powietrza negatywnie wpływa na zdrowie i komfort życia. 

Stacje pomiarowe przy określaniu jakości powietrza podają określone parametry. Za najbardziej szkodliwe uznawane są mikrocząsteczki PM2,5 oraz PM10. Pod tym skrótowymi nazwami kryje się pył zawieszony o średnicy do 2,5 mikrometrów, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia zanieczyszczeniem atmosferycznym m.in. z uwagi na swoje bardzo niewielkie rozmiary i możliwość przedostania się na przykład do krwioobiegu. Podobnie PM10 - jest pyłem zawieszonym w powietrzu, mieszaniną różnych substancji - jednak o cząsteczkach większej średnicy. Smog, którego istotnym składnikiem są PM2,5 i PM10 według różnych szacunków przyczynia się do dziesiątek tysięcy zgonów w naszym kraju. To uświadamia konieczność dbania o powietrze, których oddychamy, w tym szczególnie dzieci i osób starszych znacznie bardziej narażonych na negatywne skutki szkodliwego oddziaływania opisanych substancji. Niestety to nie jest problem teoretyczny. Niskiej jakości powietrza w Polsce doświadcza każdy z nas i musimy być świadomi potencjalnych negatywnych skutków tego zjawiska. Jednak to nie wszystkie związki i substancje, które znajdują się w powietrzu i przez aspekt, których możemy ocenić czy powietrze w naszym otoczeniu jest czyste. Nieustannie znajdują się w nim również bakterie, wirusy, alergeny odzwierzęce czy pyłki. O jakości decyduje także wilgotność powietrza czy obecność w nim nieprzyjemnych zapachów. Wszystkie te zmienne mogą wywierać niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a tym samym w istotny sposób wpływać na ogólne warunki naszego życia. Jak – nie tylko przyczyniając się do rozwoju chorób czy przypadłości takich jak alergia. Złe powietrze (zbyt suche) wielu osobom sprawia kłopot w nocy, powodując ze nie mogą się one dobrze wyspać. Dlatego tak istotne jest, aby na bieżąco dbać o jakość powietrza. W domowych warunkach pomaga w tym oczyszczacz. Ważne również aby oczyszczacz spełniał funkcje filtratora powietrza, ale również pomagał je nawilżać. W działaniu urządzeń z kategorii oczyszczacze powietrza kluczowego znaczenia obok wspomnianej wydajności odgrywają również właśnie odpowiednie filtry.Ich ceny są zróżnicowane, a wahają się między innymi z uwagi na zasięg działania. W sklepie kakto.pl oczyszczacze powietrza są dostępne przedziale od 160 do ponad 3 tysięcy złotych.


W jakie przydatne funkcje/opcje może być wyposażony oczyszczacz?

Te nowoczesne urządzenia posiadają na wyposażeniu wiele przydatnych opcji, które przekazują nam niezwykle istotne - nie tylko dla naszej wygody, ale również zdrowia - informacje.

Czujnik jakości powietrza

dzięki wykorzystaniu laserowego czujnika podaje użytkownikowi wyniki precyzyjnych pomiarów w tym obszarze. Informacja o bieżącej jakości powietrza jest wyświetlana w formie kolorowego diagramu, w którym określony kolor odpowiada jakości powietrza, od bardzo dobrej do bardzo złej. Podobnie jak ma to miejsce w serwisach internetowych takich jak na przykład witryna http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current. Podobnie możemy otrzymać informacje o poziomie pyłu zawieszonego, w domowym powietrzu, a te dane zostaną wyświetlona na zintegrowanym z oczyszczaczem panelu.

Higrometr 

ułatwi dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza, a to istotny jego parametr. Dlaczego? Ponieważ znacząco wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt suche powietrze ma negatywny wpływ na błony śluzowe, co może się przekładać na przykład na problemy z zatokami. Z drugiej strony zbyt duża wilgotność może przyczyniać się do rozwoju alergii. Ciekawostką jest, że prototyp dzisiejszych higrometrów ponad 500 lat temu wynalazł Leonardo da Vinci. Umieścił on na wadze wełnianą kulę, która pochłaniała wilgoć z powietrza, co powodowało zmianę jej wagi, którą wynalazca mógł z łatwością odczytać.

Czujnik zapachów i kurzu

Niektóre modele są wyposażone w czujniki zapachów i kurzu. To inteligentne rozwiązania, które pozwalają urządzeniu samodzielnie ocenić stan powietrza. Jeśli ulega on pogorszeniu to maszyna rozpoczyna pracę, dobierając intensywność do poziomu zanieczyszczeń. Po ich usunięciu przechodzi w stan czuwania, w tym czasie prowadzi jedynie monitoring bieżącego stanu powietrza - co oczywiście wiąże się z mniejszym zużyciem energii oraz poziomem hałasu.

Czujnik światła

Innym, dobrym z perspektywy domowego korzystania z oczyszczacza rozwiązaniem, jest również czujnik światła. Dzięki niemu nocą podświetlenie wyświetlacza zostaje przyciemnione, przez co nie razi on swoją intensywnością.

Toshiba Oczyszczacz powietrza CAF-X116XPL

DOSTAWA 0 Zł

 • Kolor: biały
 • Wymiary: 360 x 360 x 710 mm
 • Automatyczne wyłączanie: Tak
 • Jonizacja: Tak
 • Moc: 39 W
 • Typ: Oczyszczacz powietrza

1 473,00 zł

Toshiba Oczyszczacz powietrza CAF-Y92XPL

DOSTAWA 0 Zł

 • Kolor: biały
 • Typ: Oczyszczacz powietrza

1 368,00 zł

Toshiba Oczyszczacz powietrza CAF-X83XPL

DOSTAWA 0 Zł

 • Kolor: biały
 • Wymiary: 29 x 29 x 81 cm
 • Automatyczne wyłączanie: Tak
 • Jonizacja: Tak
 • Moc: 45 W
 • Typ: Oczyszczacz powietrza

1 052,00 zł

Philips Oczyszczacz powietrza        AC0830/10

DOSTAWA 0 Zł

 • Kolor: czarny , szary
 • Wymiary: 250 x 250 x 367 mm
 • Automatyczne wyłączanie: Tak
 • Moc: 22 W
 • Typ: Oczyszczacz powietrza

709,00 zł

Zobacz wszystkie oczyszczacze powietrza >>>


Oczyszczanie powietrza przez całą dobę

Ogromną zaletą oczyszczaczy powietrza jest możliwość pracy 24 godziny na dobę. Wiele osób wyłącza urządzenie w momencie opuszczenia przez wszystkie osoby domu, a to ogromny błąd. Gdyż tylko nieprzerwana praca oczyszczacza zapewnienia optymalne powietrza. Dzieje się tak dlatego, że wymiana powietrza pomiędzy środowiskiem poza mieszkaniem i wnętrzem budynku trwa nieustannie. Stąd też wszelkie zanieczyszczenia napływają do pomieszczeń bez jakiejkolwiek przerwy. Wyłączenie oczyszczacza na przykład w momencie wyjścia do pracy i do szkoły powoduje, że po powrocie do domu powietrze w nim jest pełne zanieczyszczeń. Dużo lepszym pomysłem jest pozostawienie włączonego urządzenia, ale z ustawieniem najniższych obrotów. Wtedy przy maksymalnie ograniczonym poborze energii powietrze w we wnętrzu będzie stale oczyszczane. W efekcie rachunki za prąd są nieznacznie wyższe, a komfort życia znacznie wyższy. W tym aspekcie warto wziąć pod uwagę oczyszczacze, które są wyposażone w zróżnicowany tryb pracy, takie jak na przykład tryb nocny (który charakteryzuje się brakiem wejścia urządzenia na wysokie obroty) i dzienny – normalnej pracy. Oprócz pory dnia lub obecności w domowników, o trybie pracy powinna decydować przede wszystkim aktualna jakość powietrza, którą najlepiej rozpoznaje tryb automatyczny. Jego zastosowanie pozwala uniknąć sytuacji, kiedy złe ustawienie obrotów urządzenia powoduje z jednej strony obniżoną wydajność pracy niskie obroty nie potrafią poradzić sobie z wysokim stężeniem zanieczyszczeń i powodują niską efektywność filtrowania. W odwrotnej sytuacji, gdy zbyt wysokie obroty w stosunku do niskiego poziomu zanieczyszczenia powodują jego głośną pracę i przez to dyskomfort dla osób przebywających w mieszkaniu oraz nadmierne zużycie prądu. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest tryb automatyczny, który dzięki wbudowanym czujnikom zanieczyszczeń sam potrafi dostosować parametry pracy do aktualnych warunków. Mechanizm działania tego trybu pokazuje dość powszechna sytuacja wietrzenia pomieszczeń. W jej trakcie do mieszkania napływa spora ilość zanieczyszczeń, których rozpoznanie przez tryb automatyczny prowadzi do wzrostu obrotów urządzenia i tempa filtracji. Masz mało informacji? Zobacz dodakowy poradnik: Jak wybrać oczyszczacz powietrza?


Filtry HEPA. Czym są?

HEPA to skrót od angielskiej nazwy HEPA – w rozwinięciu High Efficiency Particulate Air. W tłumaczeniu oznacza wysokoskuteczny filtry cząsteczkowy powietrza. To najważniejszy stosowany rodzaj filtra. Słyną z ogromnej dokładności oczyszczania powietrza. W zależności od klasy filtra, HEPA radzi sobie poza cząstkami PM2.5, PM10 również z bakteriami, wirusami oraz grzybami! O ich skuteczności może świadczyć fakt że filtry HEPA13 i HEPA14 są stosowane w ultra czystych laboratoriach naukowych, salach operacyjnych oraz w kosmosie. Usuwają do 99,997% zanieczyszczeń mechanicznych i organicznych. Usuwają cząstki o wielkości 0,3 lub nawet 0,2 mikrona. Istnieją różne klasy filtrów. Zasada jest prost: im mniejsza liczba w nazwie, tym gorsze właściwości filtracyjne. Chcesz dbać o zdowie, wyierz 13 lub 14. Nie mniej.

Filtry EPA vs HEPA. Na czym polega różnica?

Od 2010 roku filtry HEPA w standardzie ≤ 12 są nazywane filtrami EPA. Filtry w standardzie 13 i 14, aby podkreślić ich większą skuteczność mają nazwę HEPA. Pamiętaj! Każde urządzenie z filtrem HEPA 13 i 14 będzie chronił również przed większością bakterii i wirusów (min wirusem grypy). Zobacz filtry do odkurzaczy >>>


Zbawienny wpływ jonizacji

Wraz z coraz powszechniejszym używaniem urządzeń elektrycznych, w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych występuje coraz więcej jonów dodatnich. W powietrzu, w którym przez zbyt dużą ilość jonów dodatnich zneutralizowane są jony ujemne, dochodzi do niebezpiecznego namnażania się mikroorganizmów, w tym takich jak wirusy – na przykład grypy, a także roztoczy czy grzybów. Dlatego tak niezwykle ważną funkcją oczyszczaczy jest możliwość jonizacji powietrza. Pionierem jonizacji powietrza jest firma Sharp. Już w 2000 roku opatentowała skuteczną i wszechstronnie stosowaną technologię Plasmacluster. Jej zasada działania opiera się na wytwarzaniu zarówno jonów dodatnich, jak i ujemnych i rozprowadzeniu ich po pomieszczeniu. Wyznacznikiem jonów Plasmacluster jest ich trwałość i stabilizacja za pomocą cząsteczek wody. Dzięki nim jony są zabezpieczone przed szybką neutralizacją i zapewniają rześkie i zdrowe powietrze. 


Zalety oczyszczaczy wyposażonych w tę funkcję jonizacji:

- unieszkodliwienie wielu gatunków mikroorganizmów odpowiedzialnych za choroby
- neutralizowanie alergenów;
- usuwanie nieprzyjemnych zapachów;
- lepsze samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu;
- lepsza jakość snu;
- poprawienie kondycji skóry;
- zwiększenie szybkości porostu włosów;
- zwiększenie koncentracji i wydajności pracy (zarówno w domu, jak i w biurze).


Siła nawilżania powietrza

Efekt zaschniętego gardła i drażniący kaszel, podrażnienie spojówek czy problemy skórne, ból głowy po przebudzeniu – to tylko niektóre z negatywnych przykładów suchego powietrza w mieszkaniu. Najczęściej występuje zimą, w okresie grzewczym, kiedy używane są różne sposoby ogrzewania pomieszczeń. Z tego względu wiele modeli oczyszczaczy powietrza zostało wyposażonych w funkcję nawilżania, która przywraca odpowiednią wilgotność powietrza – w przedziale od 40 do 60%. Co ciekawe, w procesie nawilżania powietrza doskonałe efekty przynosi wspomniana powyżej technologia jonizacji Plasmacluster. Wytwarzane przez nią jony tworzą cienką warstwę, na przykład na powierzchni skóry, zabezpieczając ją przed wysychaniem. Nawilżacze w oczyszczaczach różnią się od siebie. Główne rodzaje to:

Nawilżanie ewaporacyjne 

wykorzystując technologię ewaporacji oczyszczacz odparowuje wodę ze specjalnie dobranego wkładu nawilżającego, który obracając się w wodzie jest owiewany przez zasysane powietrze. Jest to najlepszy sposób nawilżania powietrza, najbardziej zbliżony do naturalnych procesów. Jest stosowany w urządzeniach firm Sharp czy Phillips.

Nawilżanie powietrza parowe 

opiera się na procesie podgrzewania wody. W jego efekcie powstaje para. To prosty i szybki sposób nawilżania, który charakteryzuje się jednak wysokimi kosztami eksploatacji (pobór prądu) oraz powstającym osadem z wody. W efekcie na rynku praktycznie nie występują już oczyszczacze z wbudowanym nawilżaczem parowym.

Nawilżanie powietrza ultradźwiękowe

ten typ nawilżacza wykorzystuje ultradźwięki. Z ich pomocą rozbijane są cząsteczki wody. W efekcie powstaje wilgotna mgiełka złożona z mikroskopijnych kropelek wody. Nawilżacz ultradźwiękowy musi być wypełniony wodą zdemineralizowaną, tak aby na meblach czy urządzeniach w pomieszczeniu nie osiadał biały osad. Innym minusem jest fakt, że jego stosowanie nie jest obojętne dla zwierząt, dla których częstotliwość pracy urządzenia jest uciążliwa.

Zobacz wszystkie nawilżacze powietrza >>>

Oczyszczanie ze smogu, elektrosmogu, grzybów, wirusów, bakterii i nawilżanie powietrza w jednym urządzeniu?

Oczyszczacze powietrza to z roku na rok coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Aktualny trend charakteryzuje się łączeniem w oczyszczaczu wielu funkcji – takich jak właśnie oczyszczanie powietrza, a także jego jonizacja i nawilżanie. Takie połączenie funkcji zapewnia kompleksowe działanie urządzenia, które spełni oczekiwania osób dbających o zdrowie i ceniących komfort codziennego życia. Liderem rynku w segmencie oczyszczaczy powietrza jest firma Sharp.. Od wielu lat tworzy nowoczesne, wydajne i ciche oczyszczacze powietrza, które oczyszczają powietrze w domu. Dodatkowo, dzięki technologii Plasmacluster skutecznie je nawilżają i dbają o równowagę jonową w pomieszczeniach. Inni uznani producenci, których produkty cieszą się uznaniem klientów to Philips, Toshiba oraz Panasonic.


Urządzenia wspomagające higienę powietrza w domu.

Przefiltrowane powietrze może poprzez swoją cyrkulacje podrywać do obiegu zanieczyszczenia znajdujące się na meblach, podłogach i ścianach. Utrudnia to zachowanie potrzebnej higieny. Na pomoc przychodzą urządzenia małego AGD do domu. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie.

Czyszczenie parą - parownice, mopy parowe

Wszystkie urządzenia czyszczące za pomocą pary (parownice, mopy parowe) bezlitośnie rozprawią się z wirusami, grzybami i bakteriami. Większość tych drobnoustrojów ginie bezpowrotnie już w temperaturze 70-80 stopni. Para ma prawie 100 stopni Celsjusza. Zobacz wszystkie mopy parowe i parownice

 • Kolor: Czerwony
 • Typ: Mop

85,00 zł

ZEEGMA Mop parowy PUUR

DOSTAWA 0 Zł

 • Kolor: czarny
 • Moc: 1500 W
 • Typ: Mop

241,00 zł

Ariete Mop parowy 10in1 4164

DOSTAWA 0 Zł

 • Długość przewodu zasilającego: 5 m
 • Kolor: biały
 • Moc: 1500 W
 • Typ: Mop
 • Zasilanie: Sieciowe

289,00 zł

Ariete Mop parowy 4163

DOSTAWA 0 Zł

 • Długość przewodu zasilającego: 5 m
 • Kolor: biały
 • Moc: 1500 W
 • Typ: Mop
 • Zasilanie: Sieciowe

323,00 zł

Karcher Parownica SC 1 EasyFix 1.516-330.0

DOSTAWA 0 Zł

356,00 zł

Karcher Parownica SC 2 EasyFix 1.512-050.0

DOSTAWA 0 Zł

468,00 zł

Karcher Parownica SC 2 Deluxe EasyFix 1.513-243.0

DOSTAWA 0 Zł

536,00 zł

Odkurzacze z filtrem HEPA13

Odkurzacze wyposażone w filtr HEPA 13 i wyższy pozwolą na brutalną walkę z kurzem i wszystkimi zanieczyszczeniami. Najcenniejsze będą odkurzacze które wydmuchując powietrze nie uderzają strumieniem w ziemię. Dzięki temu zanieczyszczenia zalegające na ziemi zostaną wchłonięte przez filtr, a nie uniosą się w powietrze przed zebraniem ich przez odkurzacz. Doskonale w tym celu sprawdzą się odkurzacze pionowe. Zobacz wszystkie odkurzacze >>>

TEESA ODKURZACZ WORKOWY ERIS 750 W

DOSTAWA 0 Zł

 • Moc: 750 W
 • Typ: Odkurzacz bezworkowy/cyklonowy
 • Worek: Brak worka
 • Pojemność: 2 l
 • Filtr: HEPA 13
 • Długość przewodu: 5 m
 • Waga: 3.2 kg
 • System parkowania: Pionowy , Poziomy
 • Poziom hałasu: 79 dB
 • Zasięg: 8 m

213,00 zł

ZEEGMA Odkurzacz cyklonowy Zeegma Zonder Base HEPA 2000

DOSTAWA 0 Zł

 • Moc: 899 W
 • Typ: Odkurzacz bezworkowy/cyklonowy
 • Worek: Brak worka
 • Pojemność: 2.5 l
 • Filtr: HEPA , HEPA 13
 • Długość przewodu: 5 m
 • Waga: 4.7 kg
 • System parkowania: Pionowy
 • Poziom hałasu: 78 dB

272,00 zł

Amica Odkurzacz workowy VIENTO VI2031

DOSTAWA 0 Zł

 • Moc: 900 W
 • Typ: Workowy
 • Worek: Brak danych
 • Pojemność: 2.5 l
 • Filtr: HEPA 13
 • Długość przewodu: 5 m
 • System parkowania: Pionowy , Poziomy
 • Poziom hałasu: 78 dB
 • Zasięg: 8 m

290,00 zł

Amica Odkurzacz workowy FEN TURBO VM2062

DOSTAWA 0 Zł

 • Moc: 900 W
 • Typ: Workowy
 • Pojemność: 3 l
 • Filtr: HEPA 13
 • Długość przewodu: 5 m
 • Waga: 5.4 kg
 • System parkowania: Pionowy , Poziomy
 • Poziom hałasu: 76 dB
 • Zasięg: 8 m

329,00 zł

Tradycyjne mopy.

 Tak, zwykły mop również doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami oraz pośrednio chroni Twoje powietrze. Woda z detergentem to stary i zarazem sprawdzony sposób na pozbycie się grzybów, kurzu, wirusów i bakterii. Najważniejszą rzeczą jest dbanie o czystość końcówki mopa. Należy regularnie dezynfekować poprzez pranie, lub parę. Najlepiej jest również zaopatrzyć się w odpowiedni zapas nowych końcówek. Zobacz wysztskie mopy tradycyjne >>>