Telewizory Finlux

Telewizory Finlux

Strategia firmy i dostępne modele telewizorów FINLUX.

Finlux z wiodącym designem w Europie, wprowadza na rynek najnowsze technologie telewizyjne, oferując ultraszybkie cyfrowe produkty, a także niezwykle konkurencyjne ceny dla nawet najbardziej nowoczesnych modeli telewizorów. Telewizory sygnowane logiem Finlux mozna podzielić na dwie główne linie:

Primary/Smart LED UHD TV

Dzięki czterokrotnie większej liczbie pikseli niż w telewizorze Full HD, zapewnienio tu nieskazitelną klarowność obrazu. A dzięki funkcji zwiększania rozdzielczości, można nawet poprawić jakość treści innych niż UHD. Wsparcie dla trybu HDR10 zapewnia żywsze i jaśniejsze barwy oraz podnosi szczegółowość obrazu. Obecność trybu Smart pozwala z kolei bez problemu przeglądać zasoby Netflixa, YouTube'a i innych najczęściej używanych aplikacji na świecie.

Premium/Smart LED FHD TV

Telewizory z tej serii oprawione są w ekskluzywny, ultra-cienki i modny metalowy design. Najnowsze innowacje zastosowane do budowy zapewniają dużą wydajność telewizora. Zaimplementowane zindywidualizowane inteligentne narzędzia Finlux ułatwiają obsługę, a zintegrowany moduł bezprzewodowy pomaga stworzyć dostosowane środowisko. Wbudowany system dźwięku "surround" gwarantuje z kolei niezwykłe doznania dźwiękowe.O marce FINLUX

Nazwa Finlux pojawiła się na rynku po raz pierwszy w 1964 roku kiedy to firma Iskumetalli zaczęła wprowadzać na rynek telewizory z sygnowane tą marką po przejęciu przez fiński konglomerat Lohja. Nim jednak dojdziemy do tego faktu, to zacznijmy od początku. Firma Iskumetalli została założona w 1949 roku. Po paru latach od założenia firma skupiła się na produkcji telewizorów. Pierwszy produkt zadebiutował na rynku w 1958 roku.  Rok 1971 to kolejne zmiany. Marka Iskumetalli została przemianowana na obecną Finlux. Był to pierwszy raz w historii, kiedy nazwa Finlux została oficjalnie użyta jako nazwa firmy. Rok 1979 to kolejny etap w rozwoju firmy Lohja. Przedsiębiorstwo to  nabyło w tym czasie kolejnego fińskiego producenta telewizorów - Asa Radio. Asa Radio była w momencie zakupu firmą z dużymi tradycjami na rynku fińskim, bowiem już w roku 1927 roku zaczęła ona produkować radioodbiorniki radiowe.

Na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat w firmie panowała spokojna stabilizacja. Aż do roku 1991, kiedy to dział "EL Manucacturing" został sprzedany firmie Planar. Po tym manewrze utworzono nową firmę "Planar International", po to by kontynuować produkcję wyświetlaczy EL w mieście Espoo umiejscowionym w Finlandii. Firma Planar w późniejszym czasie skonsolidowała całą produkcję EL w Espoo a także zamknęła swój zakład w amerykańskim mieście Oregon. Przełomowy był również roku 1992, kiedy to produkujący telewizory Finlux został sprzedany koncernowi Nokia. W tym momencie zatrzymajmy się dłużej przy tej firmie. Nie każdy bowiem wie, że Nokia, we współpracy z firmami Salora, Schaub–Lorenz i Oceanic, także swego czasu produkowała telewizory.

1996 rok to decyzja Noki aby sprzedać wszystkich należących do niej producentów telewizorów koncernowi Semi–Tech z Hong Kongu. Ten po nabyciu kontynuował produkcję odbiorników telewizyjnych w jednej z fińskich fabryk. Jednak nie trwało to długo bo zaledwie cztery lata, do roku 2000, kiedy to fiński oddział Semi–Tech zbankrutował. Przez kilka następnych lat Finlux nie istniał na rynku. Nie produkował żadnych telewizorów, bowiem nie miał właściciela. Aż do roku 2005. To w tym okresie firmę przejął norweski koncern Otrum Electronics. Niestety już od początku produkcja nie szła za dobrze a wynikało to z jednego faktu. Finlux nadal stawiał na tardycyjne telwizory kineskopowe, gdzie w tym właśnie czasie w branży TV rozpoczynała się kolejna wielka technologiczna rewolucja, która zwała się płaskie odbiorniki LCD. Na rynek wchodziły coraz to nowsze płaskie modele, które rozprzestrzeniały się w zawrotnym tempie.

2006 rok to nowy właściciel. Tureckie przedsiębiorstwo Vestel, należące do korporacji Zorlu Holding, postanowiło kupić markę. I stan ten trwa do dziś, co jest z korzyścią dla obu firm. Obecny właściciel marki Finlux, firma Vestel, na dzień dzisiejszy ma 90% udział w eksporcie telewizorów oraz 30% udział w eksporcie sprzętu AGD w Turcji. Cztery na pięć telewizorów LCD wyprodukowanych w Turcji to telewizory produkcji firmy Vestel. Vestel eksportuje swoje produkty do 149 krajów pod wiodącymi japońskimi i europejskimi markami (w tym jest omawiany tu Finlux).

Finlux bardzo dobrze prospreuje. Rozwija się, wchodzi na nowe rynki -  w tym na rynek polski. Sprzedaje coraz więcej swoich telewizorów. A same telewizory stanowiące bazę produktową tejże firmy są konstrukcjami bardzo konkurencyjnymi na tle wielu rywali, docenianymi w wielu testach. Wspierają wszelkie najnowsze technologie, będąc przy tym produktami nader atrakcyjnie wycenionymi na tle konkurencji. Powiązania z poprzednim właścicielem Nokią są nadal zakorzenione w głebokiej osobowości firmy. Finlux jako autonomiczny fiński producent z dumą powiela narodowe wartości swojego większego kompana