Grzejniki olejowe
- Waga: 8 kg
- Wymiary: 230 x 416 x 600 mm (SxGxW)
- Maksymalna moc: 2000 W
218,00 zł
Grzejniki olejowe – przenośny kaloryfer w Twoim mieszkaniu
Grzejniki olejowe to urządzenia, które z pozoru przypominają tradycyjny kaloryfer który montujemy na ścianie. Do głównej zalety grzejnika olejowego należy mobilność, bowiem tego typu kaloryfery najczęściej są wyposażone w kółka. Jak nazwa wskazuje, grzejniki olejowe są wypełnione olejem zamiast wody – jak to ma miejsce w standardowym ogrzewaniu CO. Olej wewnątrz kaloryfera nagrzewany jest elektrycznymi grzałkami, następnie są one wyłączane i pomieszczenie ogrzewa olej. W przeciwieństwie do termowentylatorów, tutaj powietrze nie jest wydmuchiwane przez wentylator na zewnątrz. Grzejniki olejowe, z racji swojej budowy jeszcze przez długi czas od odłączenia od prądu oddają ciepło przez co ogrzewają pomieszczenie.
Kiedy zakup grzejnika olejowego jest opłacalny?
Grzejniki olejowe najczęściej wykorzystujemy w pomieszczeniach, których nie została doprowadzona instalacja CO lub nie mamy możliwości jej doprowadzenia. Pamiętajmy, że wszelkie modyfikacje aktualnego ogrzewania w mieszkaniach wymagają pozwolenia oraz powodują spory bałagan. Sam zakup grzejnika olejowego nie warto uzasadniać tylko brakiem ogrzewania CO w pomieszczeniu. Taki grzejnik przyda się również w przypadku awarii sieci. W zimowe noce z pewnością docenimy zakup kaloryfera olejowego.
Niektóre z modeli grzejników olejowych poradzą sobie w pomieszczeniach, których powierzchnia wynosi nawet 60 metrów kwadratowych. Z pewnością pozwolą na dogrzanie pomieszczenia oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury.
Grzejniki olejowe są szczególnie polecane dla alergików. Wytwarzanie ciepła poprzez podgrzanie oleju termicznego nie powoduje wzbijania się kurzu oraz zbędnych ruchów powietrza.
Jak wybrać grzejnik olejowy? Najważniejsze parametry grzejników olejowych
Aby cieszyć się funkcjonalnością grzejnika olejowego, warto przed zakupem zapoznać się z najważniejszymi parametrami tego typu urządzeń. Dzięki temu mamy pewność, że wybrane urządzenie będzie wystarczająco wydajne w pomieszczeniu, które chcemy ogrzać oraz wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje. Na co zwracać uwagę przy wyborze grzejnika olejowego?
- Moc grzejnika olejowego – możemy na rynku znaleźć modele zarówno 200 W, jak i 2500 W. Aby obliczyć moc jaką potrzebujemy do ogrzania pomieszczenia, warto skorzystać z poniższego wzoru:
150 W x liczba metrów kwadratowych
Korzystając ze standardowego współczynnika zapotrzebowania cieplnego, stosunkowo łatwo możemy obliczyć zapotrzebowanie cieplne. Dla przykładu, korzystając ze wzoru, dla pomieszczenia o powierzchni 10 metrów kwadratowych potrzebujemy grzejnika o mocy co najmniej 1500 W
- Regulacja mocy grzejnika olejowego – to kolejna funkcja, która pozwala na dokładniejsze dopasowanie grzejnika olejowego do pomieszczenia. Dzięki regulacji mocy, grzejnik olejowy będzie mógł ogrzewać zarówno większe jak i mniejsze pomieszczenia.
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem – to konieczne zabezpieczenie, które powinno znaleźć się w każdym urządzeniu elektrycznym. Zabezpiecza urządzenie przed przegrzaniem odcinając dopływ prądu.
- Termostat – funkcja termostatu w grzejniku olejowym pozwala na oszczędność energii elektrycznej. Gdy grzejnik osiągnie odpowiednią temperaturę, termostat spowoduje odcięcie energii. Ponowne włączenie urządzenia nastąpi dopiero gdy grzejnik zacznie stygnąć.
Najważniejszym jest, aby grzejnik był dostosowany do pomieszczenia, które będzie ogrzewał. Jeżeli chcesz korzystać z grzejnika olejowego w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka to pamiętaj aby był on zbudowany z dostosowanych do wilgotnych pomieszczeń materiałów.