Filtry do odkurzacza

Wyświetlaj z 1
Pokaż filtry
Sortuj:
  • Filtr: Cartridge
  • Liczba w opakowaniu jednostkowym: 1

60,00 zł

Filtry do odkurzaczy

Odkurzacze automatyczne już od przeszło 100 lat z okładem pomagają utrzymywać nam nasze mieszkania w porządku. Wykorzystujemy je zarówno w domach, ale dostępne są również ich przemysłowe odpowiedniki. Z pełną ofertą rożnych typów odkurzaczy między innymi pionowych, workowych, wodnych, automatycznych, warsztatowych możesz zapoznać się w Kakto.pl. Odkurzacz nie jest niczym innym jak pompą. Pobiera powietrze, które trafia do jego wnętrza, w którym gromadzone są zabrudzenia, które urządzenie zasysa z powierzchni, która odkurzamy. Aby nasze urządzenie robiło to skutecznie, a pyły, kurz i inne drobinki nie zakłóciły pracy silnika i nie zniweczyły przy tym naszej pracy, niezbędny jest odpowiedni filtr.


Jaką funkcje pełni filtr? 

To jeden z najważniejszych elementów każdego odkurzacza – bez niego nie będzie on działał długo. Generalnie mamy do czynienia z dwoma typami filtrów - wlotowymi i wylotowymi. Ten pierwszy odpowiada właśnie za długotrwałą niezakłóconą pracę silnika. Ten drugi z kolei dba o to, aby to, co wchłonął odkurzacz nie znalazło się ponowie w powietrzu w czyszczonym pomieszczeniu. Ten aspekt jest szczególnie ważny dla alergików wrażliwych na przykład na kurz, który może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak istotne jest korzystanie z wysokiej jakości filtra. Jaka była historia powstania pierwszego odkurzacza? Maszynę, jako antidotum na problem dużej ilości kurzu wynalazł Amerykanin James Spangler. Był zmuszony wdychać w pracy, jako stróż nocny, sporo zanieczyszczeń z powietrza - co było niezwykle problematyczne z powodu doskwierającej mu astmy. Do stworzenia urządzenia użył pudła, wentylatora, jedwabnej poszewki (która pełniła rolę filtra) oraz trzonka miotły.


Z jakich materiałów wykonane są filtry do odkurzaczy?
 

Niezależnie od tego czy filtr jest typu wlotowego czy wylotowego może on być wykonany z rożnych materiałów. Do ich produkcji wykorzystuje się papier, tekstylia, specjalistyczne pianki czy gąbki. A specjalnie z myślą o osobach wrażliwych na kurz opracowano technologie HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air, co oznacza filtr cząsteczkowy powietrza o wysokiej skuteczności. Taki filtr jest dużo bardziej dokładny i skuteczny, w porównaniu do innych rodzajów filtrów na przykład siatkowych bądź gąbkowych. Filtry HEPA (H13 i H14) powinny wyłapywać wszystkie (99,995% H14) lub niemal wszystkie (99,95% H13) cząsteczki z powietrza, co określa polska norma (EN1822:1998).


Czym się różnią filtry EPA od HEPA?

Uwaga. Na rynku można spotkać filtry oznaczone skrótem EPA. Jeśli widzimy tak opisane oznaczenie, to mamy do czynienia z wersją oznakowania obowiązującą od 2010 roku. To ujednolicony system klasyfikacji filtrów cząsteczkowych powietrza, obecnie wyrażanych numerami od 10 do 12 (EPA E10, EPA E11, EPA E12). Obecne EPA E10 odpowiada wcześniejszej klasie HEPA H10 etc.


Jak wspomnieliśmy filtry mogą być produkowane z różnych materiałów. Materiały mogą wpłynąć na trwałość, a także możliwość czyszczenia filtra. Od czasu do czasu (częstotliwość zależy od intensywności użytkowania oraz stopnia zabrudzenia pomieszczeń) każdy filtr wymaga interwencji tj. usunięcia zalęgających na nim zanieczyszczeń. Dzięki temu przedłużymy okres użytkowania naszego odkurzacza, a także będziemy mieli pewność ze jego moc zostanie w pełni wykorzystana. 
Jak to działa w praktyce? Na przykład w odkurzaczach wodnych najczęściej do ochrony silnika najczęściej stosowane są filtry wykonane z pianek i gąbek. Chronią zarówno mechanizm silnika, przed dostaniem się do niego wody, ale także inne wrażliwe elementy. Dzięki zastosowaniu wspomnianych materiałów można ramkę, w której znajduje się filtr otworzyć i oczyścić go przy użyciu bieżącej wody.


Dlaczego warto dbać o stan filtra? 

Do zobrazowania tego posłużymy się przykładem mikrofiltra HEPA 13. Może on zatrzymać bakterie, odchody roztoczy, pyłki, zarodniki grzybów i inne cząsteczki o wielkości powyżej 0.3 um oczyszczając powietrze w 99.95%. Cząsteczki o tej wielkości są najbardziej kłopotliwe dla filtrów cząsteczkowych (jest to związane ze zjawiskami fizycznymi, które wykorzystywane są w pracy takich filtrów). Zatem utrzymanie filtra w czystości może nam wydatnie pomóc w utrzymaniu doskonałej jakości powietrza, poprzez skuteczne zatrzymywanie alergenów i pyłu.

Przed zakupem warto również przyjrzeć się sposobom montażu, który jedna nie powinien być kłopotliwy, lecz im będzie bardziej intuicyjny, tym większa szansa ze uda nam się łatwiejprzeprowadzić te operacje.