JaJak wybrć odkurzacz. Cyklonowy, workowy czy wodny

Jaki wybrać odkurzacz: wodny, piorący, bezworkowy?

Odkurzacz należy do najbardziej podstawowych urządzeń służącym utrzymaniu czystości w domu. Sprzątając raz w tygodniu, odkurzacz uruchamiamy ponad 50 razy, dlatego warto zastanowić się jaki odkurzacz wybrać. Poręczny, bezprzewodowy lub odkurzacz przemysłowy, który wciągnie najdrobniejsze zanieczyszczenia. Sprawdź jaki odkurzacz będzie dla Ciebie najlepszy.

Rodzaje odkurzaczy i sposób ich wykorzystania

Obecnie na rynku dostępne jest kilka rodzajów odkurzaczy. Od tradycyjnych modeli workowych do zaawansowanych technologicznie odkurzaczy piorących czy wodnych. Jednak coraz częściej wybieranym typem odkurzaczy są odkurzacze bezprzewodowe, pionowe, które swoją poręcznością i wygodą użytkowania biją na głowę tradycyjne odkurzacze „na kablu”. Sprawdź aktualnie dostępne rodzaje odkurzaczy.

Odkurzacz workowy

W tego typu odkurzaczach znajduje się worek papierowy lub z tworzywa sztucznego, do którego trafiają zanieczyszczenia. Bardzo często odkurzacze workowe wyposażone są w worki stałe, które po zapełnieniu można łatwo opróżnić, jednak należy pamiętać, że tego typu odkurzacze są nie polecane dla osób uczulonych na pyły i kurz. Opróżnianie worka nie należy do najprzyjemniejszych, a nie rzadko dochodzi do tej czynności w pomieszczeniu, w którym mieszkamy. Zobacz odkurzacze workowe >>>

Odkurzacz bezworkowy / cyklonowy

Inaczej nazywany odkurzaczem cyklonowym. Zanieczyszczenia zbierane przez odkurzacz zostają zawirowane poprzez powietrze, a następnie trafiają do plastikowego pojemnika. Dużą zaletą tego typu odkurzaczy są niskie koszy eksploatacji, bowiem odkurzacze bezworkowe wymagają od użytkownika tylko i wyłącznie regularnego oczyszczania pojemnika, bez konieczności zakupu nowych worków na wymianę. Dodatkowo oferują stałą moc ssania, niezależnie od zapełnienia pojemnika, co jest nie możliwe w przypadku odkurzaczy workowych Zobacz odkurzacze bezworkowe cyklonowe >>>

Odkurzacz wodny

Jest przydatny przy czyszczeniu wszelkiego rodzaju armatury, okien czy luster. Wyposażony jest w filtr wodny, który gromadzi zanieczyszczenia w pojemniku z wodą. Może działać również przy użyciu pary. Najczęściej siła ssania jest regulowana w 4 poziomach mocy. Dobieramy ją zgodnie z zabrudzeniem powierzchni. Zobacz odkurzacze wodne >>>

Odkurzacz ręczny

Szczególnie polecany na wyjazdy. Jest niezwykle poręczny i lekki, przez co doskonale nadaje się do sprzątania samochodu. Należy pamiętać o tym, że jest wyposażony w akumulator, który starcza na pracę od 20 do 30 minut i nadaje się tylko do drobnych zanieczyszczeń. Zobacz odkurzacze ręczne >>>

Odkurzacz pionowy

Swoją popularność zawdzięczają kompaktowemu rozmiarowy. Najczęściej są pozbawione okablowania, choć zdarzają się wersje wyposażone w kabel zasilający. Bardzo często, część odkurzacza może zostać odłączona od rączki, co skutkuje funkcjonalnym odkurzaczem ręcznym. Zobacz odkurzacze pionowe >>>

Odkurzacz centralny warsztatowy

Wygodne rozwiązanie w przypadku sprzątania dużych powierzchni. Odkurzacz jest montowany w dowolnym pomieszczeniu, następnie kanałami PCV połączone są gniazda ssące w kolejnych pomieszczeniach. Do gniazda ssącego podłączamy się standardową rurą odkurzacza i standardowo odkurzamy pomieszczenie, jednak tym razem wszystkie zanieczyszczenia trafiają do gniazda ssącego skąd trafiają kanałem do odkurzacza centralnego. Zobacz odkurzacze warsztatowe >>>

Odkurzacz automatyczny

Tego typu odkurzacze zyskują aktualnie na popularności. Rozwiązanie należy do bardzo wygodnych, ponieważ odkurzacz automatyczny możemy zaprogramować, aby sprzątał mieszczenia w momencie gdy jesteś poza domem. To pozwala na stałe utrzymanie czystości. Zobacz odkurzacze automatyczne >>>

Odkurzacz piorący

Jedne z najbardziej wszechstronnych odkurzaczy, jakie dostępne są na rynku. Ich działanie polega na naniesieniu pary wodnej na zabrudzenia, a następnie odessaniu wraz z brudem do zbiornika. Dzięki temu rozwiązaniu, na czyszczonej powierzchni nie powstają żadne zacieki, a dodatkowo praca z tego typu odkurzaczem jest niesamowicie skuteczna i satysfakcjonująca. Zobacz odkurzacze wodne piorące >>>

Podstawowe parametry odkurzaczy, którymi należy się kierować podczas wyboru

Odkurzacz jest podstawowym urządzeniem, które użytkujemy by utrzymać swoje mieszkanie lub dom w czystości. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby odkurzacz posłużył nam przed długi czas. Weź pod uwagę:

Moc odkurzacza

jest to jeden z najważniejszych parametrów opisujących pracę odkurzacza. Najczęściej jest dzielony przez producentów na dwie składowe – moc silnika oraz moc ssania. Moc ssania jest bezpośrednio zależna od mocy silnika i to ona warunkuje skuteczność urządzenia. Oznacza siłę z jaką odkurzacz zasysa zanieczyszczenia do worka lub pojemnika na brud. Obecnie produkowane odkurzacze oferują moc silnika od 800 W do nawet 2700 W. Pamiętajmy, że większość oferowanych obecnie odkurzaczy posiada regulację parametru ssania, w celu dostosowania mocy do aktualnie odkurzanej powierzchni. Dzięki temu zaoszczędzisz również energię elektryczną.

Kabel

jeżeli decydujesz się na odkurzacz przewodowy, warto pamiętać o długości kabla, w który wyposażony jest odkurzacz.

Poziom hałasu

sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych, a już tym bardziej gdy musimy sprzątać w hałasie, dlatego warto wybrać odkurzacz jak najcichszy, ponieważ tradycyjne urządzenia tego typu potrafią wytworzyć hałas rzędu 80 dB, co można porównać do głośnego trąbienia.

Waga urządzenia

parametr szczególnie ważny, gdy decydujemy się na odkurzacz bezprzewodowy. Warto sprawić, aby sprzątanie było jak najprzyjemniejsze i nie przyprawiało o ból kręgosłupa.

Gwarancja

nie da się ukryć, że sprzęty elektroniczne charakteryzują się krótszą żywotnością niż kiedyś, dlatego warto zdecydować się na odkurzacz, który posiada więcej niż standardowe 2 lata gwarancji lub przedłużyć gwarancję bezpośrednio w sklepie.

Rodzaj filtra

Najczęściej odkurzacze wyposażone są w dwa rodzaje filtrów. Filtry wlotowe, które umieszczone są przed workiem lub zbiornikiem na zanieczyszczenia oraz filtry wylotowe, które są zamieszczone za workiem lub zbiornikiem. Ich zadaniem jest oczyszczenie powietrza wypuszczanego na zewnątrz. Aktualnie w ofercie odkurzaczy na rynku znajduje się kilka rodzajów filtrów wlotowych oraz wylotowych, a o to kilka z nich:

Filtry tkaninowe

z racji swojej budowy i dużych porów, skutkują stosunkowo niską skutecznością przez co są bardzo rzadko stosowane.

Filtry wodne

jedne z najskuteczniejszych filtrów dostępnych na rynku. Wszelkie zanieczyszczenia zatrzymują się w wodzi

Filtry papierow

charakteryzują się mniejszą średnicą porów w stosunku do filtrów tkaninowych, jednak nie są w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń w tym alergenów.

Filtry HEPA

charakteryzuje je wysoka skuteczność. Są szczególnie polecane dla alergików.

Jakie akcesoria do odkurzacza?

Wydaje Ci się, że wystarczy Ci jedna końcówka do odkurzacza aby poradzić sobie ze wszelkimi zabrudzeniami? Obecnie producenci odkurzaczy oferują mnóstwo końcówek i akcesoriów do swoich sprzętów, aby ułatwić Ci sprzątanie w swoim domu. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Szczotka dwu-funkcyjna – obecnie najpopularniejsza końcówka do odkurzaczy. Wyposażona jest w przełącznik, który umożliwia przełączanie się między dwoma trybami pracy szczotki – odkurzanie dywanów i odkurzanie parkietów.
  • Ssawka szczelinowa – szczególnie przydatna do odkurzania wąskich powierzchni. Dzięki swojej budowie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarku.
  • Elektroszczotka – zaawansowana konstrukcja, która posiada wałek ze sztywnym włosiem. W trakcie odkurzania, elektryczny silnik napędza wałek, który w ten sposób czyści i zbiera zabrudzenia z odkurzanej powierzchni.
  • Turboszczotka – w budowie i funkcjonalności przypomina elektroszczotkę, jednak wałek ze sztywnym włosiem w tym przypadku napędzany jest pędem powietrza wytwarzanym przez odkurzacz.
  • Szczotka z delikatnym włosiem – doskonale nadaje się do odkurzania delikatnych powierzchni, m.in. parkietów. Zapobiega rysowaniu się powierzchni
  • Zapachy do odkurzacza – coraz częściej spotykane są zapachy do odkurzaczy. Nasączony specjalnymi olejkami eterycznymi wkład, umieszczamy w bezpośrednio w worku lub w komorze do tego przeznaczonej. Podczas odkurzania, w powietrzu unosi się przyjemny zapach.

Funkcjonalności odkurzaczy

Odkurzacz ma służyć do odkurzania. To jasne, ale warto mieć dodatkowe asy w rękawie, aby skutecznie poradzić sobie z codziennymi zanieczyszczeniami. O to kilka funkcji, które producenci stosują w swoich najnowszych produktach:

  • Separacja drobnych przedmiotów – na pewno zdarzyło Ci się wciągnąć przypadkiem coś małego do odkurzacza, co nie powinno się w nim znaleźć. Dlatego nowoczesne odkurzacze wyposażone są w specjalny pojemnik, do którego trafiają tego typu rzeczy
  • Specjalne mocowanie rury – dzięki temu rozwiązaniu, nie doświadczysz nigdy głośnego huku, któremu towarzyszy spadająca rura na ziemie. Specjalna zapadka blokuje rurę, dzięki czemu nie ma prawa się odłączyć od odkurzacza.
  • Kabel Autorevers – funkcja pozwala na dostosowanie długości kabla w zależności od tego jak daleko znajduje się odkurzacz od gniazdka. Ułatwia to manewrowanie i poruszanie się podczas sprzątania.
  • Regulacja ssania – dzięki funkcji regulacji ssania dostosujesz moc ssania do powierzchni aktualnie odkurzanej. Część powierzchni nie wymaga maksymalnej mocy ssania, a obniżając ją oszczędzisz sporo energii.

Podsumowanie

Poznając najważniejsze funkcjonalności i parametry odkurzaczy z pewnością dokonasz dobrego wyboru. Obecnie do najpopularniejszych producentów odkurzaczy należą takie firmy jak Bosch, Zelmer, Electrolux czy Samsung. Większość z wymienionych producentów posiada w swojej ofercie szeroką gamę odkurzaczy, od klasycznych odkurzaczy workowych do odkurzaczy automatycznych, które sprzątają za Ciebie, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla Siebie.

Zobacz wszystkie odkurzacze na Kakto >

powrót