Suszari bębnowe

Jak wybrać suszarkę bębnową do ubrań?

Wyskoczyły Ci niespodziewane odwiedziny u gości, ale nie masz się w co ubrać? Wszystkie wizytowe ubrania, w tym koszule i ulubiona sukienka czekają na wypranie? Być może nie wystarcza Ci miejsca na uporządkowanie ubrań. Suszarka do ubrań to rozwiązanie wszystkich Twoich problemów, w tym uciążliwego prasowania. Czy warto kupić suszarkę do prania oraz na jaki model się zdecydować? W tym poradniku, powiemy Ci na co zwrócić uwagę. 

Zacznijmy od początku, do czego służy suszarka?


Suszarka, jak sama nazwa wskazuje służy do suszenia tkanin. Lecz to nie jej jedyna funkcja. Trendy technologiczne są identyczne w przypadku każdego rodzaju sprzętu, dlatego inteligentne rozwiązania dotknęły również sprzęt AGD. Suszarki mogą również prasować, rozpoznawać całkowitą suchość prania oraz dostosować siłę suszenia do konkretnych tkanin. Suszarkę można bardzo łatwo pomylić z pralką, dlatego warto uważnie zapoznać się ze specyfikacją urządzenia przed zakupem. Głównym powodem, dla którego decydujemy się na zakup suszarki, jest z pewnością brak miejsca na rozwieszenie ubrań i ich długotrwałe suszenie. Wbrew pozorom dostawienie kolejnego sprzętu AGD do małego mieszkania nie będzie odstraszające. Suszarkę możesz postawić na pralce, a oba urządzenia połączysz przy pomocy specjalnego łącznika, który nierzadko jest wyposażony w dodatkowy blat, który możesz wykorzystać do składania czystych i wysuszonych ubrań. Kupno suszarki sprawdzi się również w licznej rodzinie lub gdy mieszkasz w domu. Nie trzeba pamiętać o ubraniu, które suszy się na dworze i martwić się o nie w przypadku gdy jesteście na wypadzie poza domem.

Zalety posiadania suszarki:


 • Doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach, dzięki możliwości postawienia suszarki na pralce
 • Oszczędność czasu, brak zmartwień o brak czystych, suchych ubrań
 • Brak wilgoci w pomieszczeniu, ponieważ nie używamy tradycyjnej suszarki do ubrań
 • Nie ma potrzeby prasowania ubrań po wysuszeniu.

Rodzaje suszarek do prania

 

Obecnie producenci posiadają w swojej ofercie dwa typy suszarek: kondensacyjne i wywiewowe. Suszarki kondensacyjne, jak sama nazwa wskazuje, kondensują wodę do pojemnika, który może być opróżniany automatycznie bezpośrednio do kanalizacji lub też opróżniany ręcznie. Suszarki kondensacyjne dzielimy również na te, które posiadają osobną pompę ciepła lub posiadają funkcję pary. Dodatkowa pompa ciepła zapewnia dużo mniejsze zużycie energii, a sam proces suszenia jest nieinwazyjny nawet dla delikatnych tkanin. Przydatną funkcją okaże się funkcja pary. Po wyciągnięciu ubrań z tego typu suszarki, okaże się że ubrania nie posiadają żadnych zagnieceń i nie wymagają prasowania. Suszarki wywiewowe swoje działanie opierają na odprowadzaniu pary do instalacji wentylacyjnej. Podłączenie tego typu suszarki należy do trudniejszych, dlatego zdecydowana większość wybiera suszarki kondensacyjne. Tego typu sprzęt AGD możemy podzielić również na suszarki wolnostojące oraz do zabudowy. Obydwa rodzaje mają swoje plusy i minusy, a wybór zależy od tego jaką ilością miejsca dysponujemy. Przewagą suszarek wolnostojących jest możliwość wyboru sposobu załadowania, od góry lub od frontu, natomiast suszarki przeznaczone do zabudowy, z racji swojej budowy, możemy załadować tylko od frontu.

Rodzaje suszarek:


 • Kondensacyjne – zbierają wodę z ubrań do pojemnika opróżnianego automatycznie lub ręcznie w zależności od modelu suszarki
 • Kondensacyjne z pompą ciepła – pompa wytwarza ogrzewa powietrze, które ulega schłodzeniu usuwając pozostałą wilgoć z ubrań
 • Kondensacyjne z funkcją pary – suszenie przy pomocy pary usuwa wszelkie zagniecenia na ubraniach, jednak często funkcja wymaga dodatkowej wkładki do bębna suszarki, na której rozkłada się ubrania
 • Wywiewowe – opierają swoje działanie na odprowadzaniu pary do instalacji wentylacyjnej

Jaką pojemność bębna wybrać


Obecnie, suszarki posiadają pojemność bębna nawet do 10 kg. Jeżeli pierzesz dużo, często oraz posiadasz wieloosobową rodzinę, to suszarka o pojemności 10 kg na pewno zostanie ciepło przyjęta przez Ciebie i pozostałych domowników. Pamiętaj jednak, że większość sprzętów posiada ograniczenie dotyczące minimalnego załadunku, dlatego piorąc rzadko warto wziąć pod uwagę ten parametr, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Programy suszenia w suszarkach bębnowych do ubrań


 • Szybkie suszenie – część materiałów, po wywirowaniu w pralce wymagają tylko podsuszenia. Do tego idealnie nadaje się program szybkiego suszenia
 • Odświeżanie – jeżeli Twoje ubrania wisiały przez dłuższy czas w szafie lub walizce, warto je odświeżyć przy pomocy tego programu.
 • Bawełna – program przeznaczony do suszenia wszelkiego rodzaju bawełnianych tkanin
 • Prasowanie – program suszy ubrania delikatnie w celu ograniczenia zagnieceń. Po skończeniu programu, tkaniny mogą wymagać jedynie chwilowego przeprasowania, natomiast zazwyczaj czynność ta okazuje się zupełnie niepotrzebna
 • Sport – program przeznaczony do tkanin ubrań sportowych
 • Syntetyk – służy do wysuszenia tkanin syntetycznych, w tym poliestru czy elastanu z których wykonane są m.in. stroje kąpielowe
 • Wełna – program przeznaczony do suszenia ubrań wełnianych

Efektywność energetyczna – ważna kwestia dla Twojego portfela


Sam zakup suszarki, może okazać się nieuzasadniony ekonomicznie jeżeli posiadasz pralkę starego typu. Pamiętaj, że włożone pranie do suszarki musi zostać dokładnie odwirowane i pozbawione na tym etapie jak największej ilości wody. Bębny suszarek automatycznych są delikatniejsze niż pralek, więc ciężkie, namoczone pranie może uszkodzić bęben, co narazi Cię na dodatkowe koszty. Każdy sprzęt AGD/RTV zgodnie z przepisami UE musi posiadać tablicę znamionową, na której wyraźnie opisana została klasa energetyczna urządzenia. Obecnie najpopularniejsze suszarki kondensacyjne posiadają klasę energetyczną A i wyżej, co ponownie stawia je ponad suszarkami wywiewowymi.


Nie ominiesz segregacji ubrań.


Niestety, tej czynności w przypadku użytkowania suszarki nie możesz pominąć. Podczas prania możesz użyć specjalnych pochłaniaczy koloru dorzucanych do prania, jednak w trakcie korzystania z suszarki czas powrócić do tradycyjnych metod. Nie możesz suszyć dwóch różnych tkanin jednym programem suszenia. Część tkanin wymaga dłuższego procesu, a niektóre z nich krótszego (m.in. tkaniny lniane).


Smart suszarka?


Funkcje Smart i inteligentne rozwiązania to aktualny technologiczny trend. Dlatego jest obecny również w sprzęcie AGD. W zaawansowanych suszarkach, systemu czujników wykrywają długość oraz temperaturę programu dostosowaną do obecnie suszonej tkaniny. Inteligentna suszarka monitoruje na bieżąco zawartość wody w tkaninie, dzięki czemu w odpowiednim momencie może zatrzymać cykl suszenia, co znacząco obniża koszty eksploatacji.


Susz kiedy chcesz


Tak samo jak w przypadku pralek, suszarki posiadają funkcję, która pozwala na uruchomienie procesu suszenia o konkretnej godzinie w konkretnym dniu. Suszarkę możemy dostosować do swoich potrzeb i ustawić ją tak, aby po przyjeździe z pracy lub wczasów, wyciągnąć suche, niepogniecione ubrania.


ABC montażu suszarki


Suszarkę możemy ustawić obok pralki jeżeli posiadamy wystarczająco dużo miejsca lub zabudować ją równo z blatem. Część miejsca możemy zaoszczędzić, stawiając suszarkę na pralce. Aby dokonać takiego montażu, będziemy potrzebowali łącznika pralki z suszarką. Pamiętaj, aby urządzenie było wypoziomowane, aby zapobiec nierównej pracy bębna. Suszarka wydziela duże ilości ciepła, dlatego nie stawiaj jej w pobliżu rzeczy łatwopalnych. Tego typu urządzenia muszą mieć zapewniona odpowiednią wentylację, dlatego stawianie suszarki bezpośrednio przy innych urządzeniach AGD może skutkować przegrzaniem się urządzenia, spadkiem wydajności, a w ostateczności uszkodzeniem sprzętu. Pamiętaj również, aby suszarki nie stawiać w pomieszczeniach, gdzie może zostać narażona na działanie niskich temperatur. Szczególnie suszarki wyposażone w pompę ciepła, mogą ulec uszkodzeniu gdy woda znajdująca się w pompie zostanie zamrożona.