AGD do zabudowy na kakto

AGD do zabudowy, jak wybrać sprzęt do kuchni?

Jesteś w trakcie remontu? Przeprowadzasz się i remontujesz kuchnię? Każdy, wykańczając mieszkanie staje przed trudnym wyborem sprzętów do kuchni. To co wybierzesz, będzie miało bezpośredni wpływ na przyjemność i komfort podczas przygotowania posiłków. Aktualnie niemal każde urządzenie AGD może zostać sprytnie ukryte, co sprawia że kuchnia staje się nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również spójna i komfortowa w użytkowaniu. Jakie sprzęty wybrać do kuchni? Jak skutecznie zabudować AGD i na co zwrócić uwagę przy zakupie? W tym poradniku udzielimy Ci kilku konkretnych wskazówek i porad, które ułatwią Ci wyposażenie Twojej kuchni w wymarzony sposób. 

Jaki sprzęt wybrać do zabudowanej kuchni?

Zabudowanie kuchni to doskonały pomysł na zmaksymalizowanie powierzchni roboczej w kuchni. Wszystkie duże sprzęty AGD możesz sprytnie schować w meblach kuchennych. Dzięki temu Twoja kuchnia zyska na estetyce oraz będzie sprawiała wrażenie poukładanej i spójnej. Przy wyborze sprzętów do zabudowanej kuchni zwróć uwagę na obowiązkowe urządzenia. W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru lodówki do zabudowy. Stanowi ona podstawę w kuchni. Dobra lodówka jest wyznacznikiem dobrych jakościowo produktów. Pozwoli Ci na przechowywanie wszelkiego rodzaju mięs, warzyw czy owoców. Pamiętaj aby była wyposażona w niezbędne półki oraz koszyk na jajka. Sprawdź czy posiada szuflady, w których sprawnie przechowasz owoce i warzywa. Warto zainteresować się również systemem No Frost, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu szronu na ścianach lodówki.

Płyta grzewcza to również obowiązek w kuchni. Bez niej nie przygotujesz pysznych potraw dla Twojej rodziny i znajomych. Na początku sprawdź jakie masz możliwości podłączenia, przeanalizuj wydatki związane z użytkowaniem konkretnego rodzaju płyty grzewczej. Zwróć uwagę na ilość pól grzejnych, łatwość czyszczenia oraz dodatkowe funkcje takie jak zabezpieczenie przed dziećmi czy Perfect Cook. Równie ważnym elementem wyposażenia kuchni jest piekarnik. Zabudowany, jest wygodny w użytkowaniu i łatwo dostępny. Co ciekawe, często zabudowany piekarnik jest stosowany w kuchniach gdzie większość sprzętów jest wolnostojących, właśnie ze względu na wygodę użytkowania. Podczas wyboru kieruj się możliwościami automatyzacji pieczenia. Sprawdź czy piekarnik daje możliwość pieczenia dwóch potraw jednocześnie oraz w jaki sposób przeprowadzane jest jego czyszczenie.

Do dodatkowego wyposażenia zaliczymy zmywarkę, jednak w trakcie remontu kuchni nie wyobrażamy sobie, że mogłoby jej zabraknąć. Pamiętaj o dostosowaniu pojemności zmywarki do ilości domowników. Zwróć szczególną uwagę na efektywność mycia oraz zużycie wody przypadającej na jeden cykl prania. Unikniesz tym sposobem większych rachunków za prąd i wodę, na czym zyska cała Twoja rodzina. Na tym etapie, kuchenka mikrofalowa jest przez wielu pomijana. Pamiętaj jednak, że decydując się na zabudowaną kuchnię, musisz na początku zaplanować wszystkie sprzęty, które chcesz zabudować w meblach kuchennych. Po remoncie, dołożenie któregokolwiek ze sprzętów, będzie skutkowało dużym nakładem czasu oraz pieniędzy. Przy wyborze kuchenki mikrofalowej nie zapomnij o mocy urządzenia (min. 800W). Warto zwrócić uwagę, czy kuchenka posiada dodatkowe funkcje, takie jak rozmrażanie czy grillowanie.


Zobacz całą ofertę agd do zabudowy na kakto >

Czy warto zdecydować się na kuchnię w zabudowie?

Zabudowana kuchnia, jeszcze do niedawna, kojarzyła się z malutkimi mieszkaniami, w których kuchnia stanowi niewielką część powierzchni i musi być bardzo dobrze zorganizowana pod względem sprzętów i akcesoriów kuchennych. Jednak czas pokazuje, że kuchnie w zabudowie stają się co raz bardziej popularne, dodają prestiżu i elegancji świeżo wyremontowanej kuchni i tego typu projekty stosowane są również w wielowymiarowych pomieszczeniach. Ze względu na zmaksymalizowanie komfortu i jakości pracy w kuchni zabudowanej, jest to świetne rozwiązanie zarówno w średnich jak i dużych mieszkaniach.Niezależnie od tego czy Twoją kuchnię projektuje architekt wnętrz, czy jest to Twój autorski projekt, warto trzymać się utartych schematów dotyczących prawidłowo zaprojektowanej kuchni. Dobrze urządzona kuchnia to podstawa do swobodnego gotowania. Tego typu pomieszczenia są kosztowne i ciężkie do przemeblowania, dlatego warto wystrzegać się jakichkolwiek błędów w jej aranżacji. Każdy projekt kuchni powinien uwzględnić strefy kuchenne, które dzieli się na:

Strefę przechowywania > Strefę zmywania >  Strefę gotowania posiłków > Strefę wyposażenia > Strefę przygotowania posiłków

Pierwsze trzy strefy stanowią kuchenny trójkąt roboczy. Logiczny układ kuchni sprawi, że unikniesz zbędnego spacerowania od jednej strefy do drugiej, a przygotowanie posiłków stanie się szybsze i przyjemniejsze. Strefa wyposażenia to odpowiednio zagospodarowane miejsce, w którym zamontowane są potrzebne sprzęty AGD takie jak piekarnik, mikrofalówka czy płyta grzewcza. Pamiętaj, że strefa przygotowania posiłków powinna być największa ze wszystkich stref w Twojej kuchni. To ona stanowi o komforcie i przyjemności z gotowania. W końcu nikt nie lubi gdy na blacie nie ma miejsca, a goście pukają już do drzwi.

Rodzaje sprzętów do zabudowy

Zabudowana kuchnia pozwala na ukrycie sprzętów AGD w meblach, przez co zyskujemy kuchnię schludną i jednolicie urządzoną. Szczególnie warto zwrócić uwagę na sprzęty, które stanowią podstawę wyposażenia każdej kuchni.

Piekarniki do zabudowy

Piekarnik, zaraz po płycie grzewczej stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. To dzięki niemu możemy cieszyć się puszystymi ciastami i idealnie chrupiącym kurczakiem. Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Jaki sprawdzi się najlepiej? To najczęściej zadawane pytania, dlatego podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika do zabudowy, niezależnie czy chcesz go zabudować w małej kuchni czy dużej. Jeżeli stoisz przed wyborem piekarnika, warto zwrócić uwagę na komfort jego użytkowania oraz to w jaki sposób piekarnik będzie wykorzystywany w Twojej kuchni. Poniżej znajdziesz kilka funkcji, które z pewnością zwiększą przyjemność z gotowania oraz ułatwią utrzymanie piekarnika w czystości. Marki piekarników dostępnych na kakto: AmicaBoschBekoCandyElektroluxSamsungSiemens

 • Częstotliwość pieczenia – zwróć uwagę jak często będziesz piec różnego rodzaju potrawy. Przy dużej częstotliwości, warto w pełni zautomatyzować proces pieczenia. Sprawdź czy piekarnik posiada automatyczne programy, które odpowiednio dobiorą czas  i temperaturę grzałek do przygotowania potraw mięsnych, pizzy czy ciasta drożdżowego.
 • System czyszczenia piekarnika – tylko nieliczni uwielbiają sprzątać. Dla większości z nas jest to katorga i jedna z najbardziej nieprzyjemnych i męczących czynności. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy piekarnik posiada funkcję samooczyszczenia się. Warto zdecydować się na piekarnik z pyrolizą, która pozwala na wypalenie pozostałości po pieczeniu i zanieczyszczeń w temperaturze nawet 500°C, dzięki czemu po skończonym procesie, wystarczy że wytrzesz usuniesz popiół na dnie piekarnika. Pyroliza doskonale czyści również szybę frontową piekarnika.
 • Dodatkowe funkcje – zwróć uwagę na dodatkowe funkcjonalności piekarnika, które ułatwią Ci proces przygotowania potraw, a niejednokrotnie dadzą Ci pomysł na obiad. Wiele piekarników posiada wbudowaną termosondę, która kontroluje temperaturę wewnątrz potraw. Dzięki temu przygotujesz doskonale kruche mięso oraz upieczesz idealny biszkopt. Na wyświetlaczu możesz znaleźć również dostęp do elektronicznych przepisów.
 • Podwójna komora – jedna z najpopularniejszych funkcji piekarników, która do niedawna była kompletnie nie znana. Dzięki podwójnej komorze, możesz piec jednocześnie potrawy kompletnie różniące się od siebie, np. mięso i ciasto. Dodatkowo możesz ustawić różne temperatury w każdej z komór, co ułatwia i skraca proces pieczenia. Decydując się na piekarnik z podwójną komorą, oszczędzasz czas i pieniądze.


Zobacz piekraniki do zabudowy >

Lodówki i zamrażarki do zabudowy 

Pozory mylą, dlatego na pierwszy rzut oka możesz stwierdzić, że wszystkie wyglądają tak samo, jednak z czasem, czytając o tym jaką lodówkę do zabudowy wybrać – stwierdzisz, że poszczególne modele różnią się nie tylko wymiarami, ale i funkcjonalnościami, mimo że mogłoby się wydawać, że lodówka służy tylko do przechowywania żywności. Mimo to, że lodówki pod zabudowę są często węższe i płytsze od swoich wolnostojących odpowiedników, to są coraz częściej wybierane przez klientów, głównie ze względu na estetykę tego rozwiązania. 

Do wyboru znajdziesz lodówki o wysokości: Do 90 cm, Od 120 do 130 cm, Od 140 do 150 cm, Od 150 do 170 cm, Od 170 do 180 cm,Od 180 cm szerokości: Do 55 cm, Od 55 do 58 cm, Od 58 do 61 cm i głębokości od 54 do 55,2 cm

Pamiętaj, że jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze lodówki, nie jest jej moc chłodzenia jednak zdolność do odprowadzana ciepła wytwarzanego przez urządzenie. Lodówki do zabudowy, choć są węższe i płytsze to zajmują dużo więcej przestrzeni, ponieważ w tego typu urządzeniach należy zapewnić odpowiednią wentylację. Lodówki w zabudowie, nie mogą przylegać bezpośrednio do kasety. Powinniśmy zachować wolna przestrzeń między nimi, aby zagwarantować lodówce ujście ciepła, które wydziela podczas swojej pracy. Zabezpieczymy się przy okazji przed uszkodzeniem i przegrzaniem się lodówki. Pamiętaj, aby zachować min. 4 cm odstępu miedzy lodówką, a ściana kasety. Przechodząc do funkcjonalności lodówki, sprawdź co znajduje się w jej wnętrzu.  Dodatkowo zwróć uwagę na ilość półek oraz to z jakiego materiału są wykonane. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą półki ze szkła hartowanego, które są bardzo wygodne w utrzymaniu czystości. Zwróć uwagę czy lodówka jest wyposażona w szuflady na warzywa i owoce, półkę na butelki czy pojemnik na jajka.  W droższych lodówkach znajdziesz bardzo przydatną komorę 0°, która ułatwi Ci dłuższe przechowywanie produktów szczególnie narażonych na szybkie zepsucie. Łatwo przechowasz w niej m.in. sery czy wędliny. Przechodząc do zasilania, sprawdź w jakich zakresach temperaturowych może pracować lodówka i zamrażarka. Warto również sprawdzić, czy lodówka posiada zabezpieczenia na wypadek losowych przerw w dostawie prądu. Praktycznie każda lodówka posiada tego typu zabezpieczenia – jednak czas jaki utrzymują temperaturę może się znacząco od siebie różnić.


Przydatne funkcje lodówek do zabudowy

W trakcie zakupu, zwróć uwagę na kilka przydatnych funkcji, które ułatwią Ci korzystanie z lodówki.

 • System No Frost – zapobiega osadzaniu się szronu na półkach i ścianach lodówki oraz na produktach. Lodówki wyposażone w system No Frost posiadają specjalne parowniki, w których zbiera się para wodna, która następnie zmienia się w lód. Pamiętaj jednak, że kupując lodówkę z systemem No Frost, Twoja żywność musi być przechowywana w plastikowych pojemnikach. System ten, sprzyja obniżaniu wilgotności w lodówce, co z kolei sprzyja wysuszaniu się produktów.
 • Funkcja Power Cooling – szczególnie przydatna gdy zawitają do Ciebie niespodziewani goście. Pozwala na superszybkie schłodzenie potraw i napojów, przy okazji zachowując równomierną temperaturę wewnątrz całej lodówki
 • Szuflada HydroFresh – dzięki specjalnej szufladzie HydroFresh, Twoje warzywa i owoce pozostaną świeże nawet dwa razy dłużej. Szuflada zachowuje optymalny poziom wilgoci i jest wyposażona w pofałdowane dno, które chroni produkty przez zbierającą się wodą w szufladzie.


Zobacz lodówki z zamrażalnikiem do zabudowy >Zobacz lodówki chłodziarki do zabudowy >Zobacz zamrażarki do zabudowy >

Płyty grzewcze kuchenne do zabudowy

Technologia również dociera do tak podstawowej czynności jaką jest przygotowanie posiłków. Nowoczesne kuchnie coraz rzadziej wykorzystują tradycyjne płyty gazowe. Są one zastępowane różnymi rodzajami płyt grzewczych. Są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości, przyśpieszają proces gotowania i nierzadko stanowią funkcjonalną ozdobę w kuchni.

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów płyt grzewczych. Spośród nich wyróżniamy 4 najpopularniejsze:

 • Płyty indukcyjne do zabudowy – stanowią najbardziej nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie w kuchni. Dzięki zjawiskowi indukcji, cewki znajdujące się pod powierzchnią płyty tworzą pole magnetyczne. Prądy wirowe przechodzą przemianę energii elektrycznej w cieplną. Dzięki takiemu rozwiązaniu, płyta indukcyjna zagotuje wodę nawet 3 razy szybciej, w stosunku do standardowej płyty gazowej
 • Płyty ceramiczne  do zabudowy – wyglądem przypominają płyty indukcyjne, ponieważ ich powierzchnia jest wykonana ze szkła ceramicznego, tak samo jak w przypadku płyt indukcyjnych. Jednak sposób ich działania jest zupełnie odmienny. Mamy do czynienia tutaj ze standardowymi grzałkami elektrycznymi, które zasilają poszczególne pola grzewcze. Płyty ceramiczne są niesamowicie łatwe w czyszczeniu. Nie znajdziesz żadnych pokręteł, ponieważ sterowanie płytą odbywa się przy pomocy panelu dotykowego, dlatego po skończonym gotowaniu wystarczy przetrzeć płytę mokrą szmatką, aby była idealnie czysta.
 • Płyty elektryczne  do zabudowy – konstrukcja płyt elektrycznych, które są wyposażone w żeliwną płytę jest już przestarzała i powoli wypierana z rynku. Ich jedyną zaletą jest bardzo niska cena, jednak potrafią zużywać ogromne ilości prądu.
 • Płyty gazowe  do zabudowy – jedne z najpopularniejszych płyt grzewczych. W dalszym ciągu posiadają wielu zwolenników, którzy twierdzą, że potrawy przygotowane nad ogniem posiadają „to coś”. Płyty gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym lub gazem z butli, w przypadku gdy w budynku nie ma bezpośredniego podłączenia gazu. Warto nadmienić, że płyty gazowe oferują bardzo wiele, za bardzo niewiele. Najtańsze płyty gazowe, 4-palnikowe zaczynają się już od 400 zł, co sprawia że są wybierane przez wielu ludzi.


Zobacz wszystkie płyty grzewcze kuchenne do zabudowy >

Funkcje płyt grzewczych

Przed zakupem płyty grzewczej, warto zapoznać się z najważniejszymi funkcjami, które mogą ułatwić Ci gotowanie i sprawić, że stanie się ono przyjemnością.

 • Funkcja Perfect Cook – funkcja ta szczególnie polecana jest dla ludzi zapominalskich. Zapobiega wykipieniu wody, czy rozgotowaniu się ziemniaków lub warzyw.
 • Funkcja Stop&Go – w trakcie gotowania, może niespodziewanie nam coś wyskoczyć. Dzięki funkcji Stop&Go możemy jednym przyciskiem wyłączyć wszystkie pola grzewcze, lub ustawić ich moc grzania na minimum, przez co nie musimy się martwić, że cokolwiek ulegnie przypaleniu.
 • Funkcja Boost – w szczególności występuje w przypadku płyt indukcyjnych i ceramicznych. Pozwala na zmaksymalizowanie siły grzania danego pola grzewczego, dzięki czemu jesteśmy w stanie skrócić do minimum proces zagotowania np. wody.
 • Funkcja bezpieczeństwa – jeżeli posiadasz małe dzieci, szczególnie zwracasz uwagę na ich bezpieczeństwo. Jeżeli płyta grzewcza została wyposażona w zabezpieczenie przed dziećmi, to unikniesz przypadkowego włączenia się płyty. Po włączeniu tej funkcji zyskujesz pełną kontrolę nad płytą.
 • Funkcja łączenia pól – funkcja ta rozpoznaje obecność dużego garnka i łączy dwa pola grzewcze w jedno duże pole grzania.
 • Rozpoznanie obecności garnka – jeżeli płyta posiada tę funkcję, wystarczy że położysz garnek na płycie, a ona sama dostosuje powierzchnię grzania do rozmiarów garnka. Dzięki temu, korzystanie z płyty stanie się bezpieczniejsze i bardziej ekonomiczne. 

Okapy do zabudowy

Okap stanowi podstawę komfortowego gotowania, w szczególności gdy kuchnia jest otwarta na salon. Usuwa przykre zapachy, w tym zapach przypalonego jedzenia. Przy zakupie okapu, warto zwrócić na kilka najważniejszych parametrów, w tym wielkość kuchni. Nie należy kierować się tylko stylistyką urządzenia. Na rynku znajdziesz obecnie 5 rodzajów okapów, które różnią się sposobem zamocowania i sposobem umieszczenia ich w kuchni.

 • Okap podszafkowy – do niedawna najpopularniejsze i klasyczne rozwiązanie. Może zostać przymocowany do ściany lub pod szafką, niezależnie od innych urządzeń w kuchni. Mimo niskiej ceny zakupu, okapy podszafkowe są stosunkowo drogie w eksploatacji. Użytkowanie tego rodzaju okapu wiąże się z częstą koniecznością wymiany filtrów.
 • Okap kominowy – cenione są przede wszystkim za znakomity stosunek jakości do ceny. Posiadają długi komin, który jest bezpośrednim odprowadzeniem do szybu wentylacyjnego. Bardzo dobrze pochłaniają wszelkiego rodzaju niechciane zapachy. Spośród wad, można wymienić duże rozmiary okapów kominowych. Zajmują one naprawdę spore ilości miejsca i rzucają się w oczy. Jednak okapy kominowe mogą stanowić ozdobę w kuchni, szczególnie gdy są stylizowane na nowoczesne konstrukcje.
 • Okap wyspowy – jedne z najdroższych okapów dostępnych na rynku. Wyglądem przypominają standardowe okapy kominowe, natomiast są mocowane do sufitu. Najczęściej stosuje się okapy wyspowe, gdy w kuchni znajduje się wyspa z płytą grzewczą. Do ich zalet zalicza się przede wszystkim wysoką wydajność oraz walory estetyczne.
 • Okap blatowy – nowoczesne rozwiązanie, które w Polsce dopiero raczkuje. Okap blatowy montuje się bezpośrednio w blacie w obecności płyty grzewczej. Dzięki temu, że znajduje się blisko źródła zapachów, jest w stanie błyskawicznie je pochłaniać.
 • Okap teleskopowy – składa się z powierzchni pochłaniającej oraz szuflady, która będąc wysunięta, może stanowić dodatkową półkę i nie rzadko stanowi włącznik okapu. Okapy teleskopowe szczególnie sprawdzają się w kuchniach o niewielkiej powierzchni.  

Do wydajnej pracy okapu, potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim rury odprowadzające zapachy powinny być gładkie, a doprowadzenie do wentylacji powinno być jak najkrótsze. Zapewnisz tym samym niższy poziom hałasu oraz zmaksymalizujesz wydajność okapu. Pamiętaj, że okap powinien zostać zamocowany nad płytą grzewczą na wysokości min. 75 cm.

Funkcje okapów

Wiele urządzeń tego typu zostały wyposażone w dodatkowe funkcje, które ułatwią Ci ich obsługę i poprawią funkcjonalność w stosunku do standardowego okapu.

 • Funkcja intensywnej pracy – szczególnie przydatna gdy gotujesz dużo, dla dużej ilości osób. Nie musisz się martwić o przykre zapachy w salonie, gdy goście będą spożywać posiłek. Funkcja zwiększa poziom hałasu okapu, ze względu na wzmożoną pracę.
 • Funkcja automatycznego włączenia – okap włączy się automatycznie gdy wykryje dużą wilgotność w pomieszczeniu.
 • Oświetlenie – bardzo przydatna funkcja, w szczególności gdy gotujesz późnym wieczorem. Nie wymaga montażu dodatkowego oświetlenia w okolicach płyty grzewczej.
 • Funkcja 24H – dzięki tej funkcji, okap stanowi swego rodzaju oczyszczacz powietrza. Pracując cały dzień, zapewnia stałą wilgotność w pomieszczeniu. Funkcja szczególnie polecana, gdy dużo gotujesz lub gdy chcesz uniknąć przykrych zapachów w Twoim domu, np. dymu papierosowego.


Zobacz okapy kuchenne do zabudowy >

Zmywarki do zabudowy

Zmywarka była jednym z pierwszych urządzeń dużego AGD, które było bardzo często zabudowane. Sama zmywarka z pewnością ułatwia sprzątanie po posiłkach, ogranicza wydatki podczas zmywania, a przy tym dba o nasze dłonie, które nie muszą być moczone w wodzie na czas zmywania.Zmywarki do zabudowy umożliwiają sprytne ukrycie urządzenia w kuchni. Do frontowych drzwi zmywarki możesz dopasować front szafek kuchennych, dzięki temu nie zaburzasz wrażeń estetycznych zaraz po wejściu do kuchni. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje zmywarek do zabudowy. Takie, które panel sterowania mają na frontowych drzwiach oraz takie, które panel sterowania posiadają na górze frontowych drzwi. Zobacz dostępnych producentów zmywarek na Kakto: Amica, Beko, Bosch, Candy, Electrolux, Siemens, Gorenje, Whirlpool.

Jak wybrać zmywarkę do zabudowy?

Wybór zmywarki do zabudowy nie należy do najprostszych. Producenci stosują obecnie masę rozwiązań technologicznych, dlatego swoje poszukiwania powinniśmy zacząć od podstawowych kwestii. Zwróć uwagę na:

 • Pojemność – z pewnością jest to jeden w ważniejszych parametrów, który może decydować o zakupie konkretnej zmywarki. Dostosuj pojemność zmywarki do ilości domowników. Pamiętaj, że zmywarki o szerokości 60 cm mogą pomieścić nawet 2 razy więcej kompletów naczyń w stosunku do zmywarek o szerokości 45 cm.
 • Klasa energetyczna – efektywność zmywania to najważniejszy parametr przy wyborze zmywarki. Do domowych zastosowań, zmywarka nie powinna mieć niższej klasy niż klasa A. Im wyższa, tym pozwoli Ci na zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy, jednocześnie zwiększysz efektywność mycia.
 • Zużycie wody – równie ważny parametr. Decyduje o tym ile wody zużywane jest na jeden cykl mycia. Do najoszczędniejszych należą zmywarki, które zużywają 6 litrów wody na jeden cykl mycia programem ECO.
 • Dodatkowe wyposażenie – zwróć uwagę czy zmywarka, którą jesteś zainteresowany/-a posiada obowiązkowo kosz na sztućce, czy posiada uchwyty na kieliszki oraz inne dodatkowe półki bądź stojaki. Równie ważny jest wyświetlacz na zmywarce, który informuje o czasie jaki pozostał do końca cyklu mycia oraz o zbyt niskiej ilości detergentu myjącego.


Przydatne funkcje zmywarek do zabudowy

Dodatkowe funkcje zwiększają możliwości nowoczesnych zmywarek, wpływają na zużycie energii elektrycznej oraz wody na jeden cykl mycia. Do najpopularniejszych funkcji należą:

 • Opóźniony start – dzięki tej funkcji, mycie naczyń możesz rozpocząć nawet z 24-godzinnym opóźnieniem.
 • Mycie ½ wsadu – pozwala na umycie połowy zmywarki, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru wody
 • Program ECO – statystycznie najczęściej wybierany program mycia przez Polaków. Mycie naczyń odbywa się w temperaturze maks. 50°C, dzięki temu zmniejszamy zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania wody. W przypadku programu ECO, czas mycia ulega znaczącemu wydłużeniu.
 • System AquaStop – stanowi system zabezpieczający przez zalaniem pomieszczenia, w którym stoi zmywarka w przypadku awarii urządzenia.

Jak widzisz, przy wyborze zmywarki do zabudowy musisz zwrócić szczególną uwagę na klasę energetyczną, jej pojemność oraz ilość wody jaką zużywa podczas jednego cyklu mycia. Pozostałe parametry i funkcje stanowią jedynie dodatek, a gwarantujemy że podczas użytkowania zmywarki ograniczysz się do stosowania maksymalnie dwóch programów mycia.

Zobacz zmywarki do zabudowy > 

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy

Technologia podgrzewania potraw przez mikrofale, mimo swojego wieku, w dalszym ciągu jest chętnie stosowana i wykorzystywana przez nas w codziennym życiu. W niejednym domu, stanowi podstawę wyposażenia kuchni. W Internecie pojawia się coraz więcej możliwości wykorzystania kuchni mikrofalowej nie tylko do podgrzania jedzenia, ale również do przygotowania potraw od podstaw. Sprawdź zatem, jak działa kuchnia mikrofalowa i jak dokonać wyboru przy zakupie tego typu urządzenia. Działanie kuchni mikrofalowej polega przede wszystkim na wykorzystaniu zjawiska mikrofal, które po włączeniu kuchni mikrofalowej, wprawiają w ruch cząsteczki wody znajdujące się w jedzeniu. Cząsteczki, uderzając się o siebie wytwarzają energię cieplną, którą oddają w kolejne segmenty potrawy. Skoro każda kuchnia mikrofalowa opiera się na tym samym zjawisku działania, jak w takim razie dokonać wyboru?

Jak wybrać kuchenkę mikrofalową?

W przypadku kuchenek mikrofalowych do zabudowy, szczególną uwagę powinieneś poświęcić wyglądowi. Kuchenka mikrofalowa zabudowana jest najczęściej nad piekarnikiem, dlatego warto postarać się aby stanowiła z nim swego rodzaju „jedność”. Unikniesz dzięki temu zaburzenia stylistycznego w Twojej kuchni. Oprócz tego zwróć uwagę na te parametry:

 • Moc grzania – Twoja potrawa zostanie szybciej podgrzana dzięki większej mocy kuchenki elektrycznej. Modele, które nie posiadają min. 800W mocy, nie są warte uwagi. Zużycie energii w takiej kuchence mikrofalowej będzie dużo wyższe, ze względu na dłuższy czas przyrządzania potrawy.
 • Rodzaj sterowania – jest to jeden z parametrów, który pozwala rozróżnić kuchenki mikrofalowe. Część z nich posiada tradycyjne sterowanie mechaniczne przy pomocy pokrętła, którym ustawisz czas oraz moc grzania, natomiast droższe modele wyposażone są w sterowanie elektryczne, które oprócz swoich standardowych zastosowań, pozwolą Ci również wybrać program grzania.
 • Zabezpieczenie przed dziećmi – każde urządzenie, które emituje mikrofale jest wyposażone w automatyczny wyłącznik po otwarciu drzwiczek. Jednak niektóre kuchenki posiadają blokadę, które uniemożliwiają przypadkowe włączenie urządzenia.
 • Funkcja rozmrażania – jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej przydatnych, dodatkowych funkcji kuchenki mikrofalowej. Pozwala na sprawne rozmrożenie żywności. Szczególnie przydatne, gdy zapomnisz dzień wcześniej wyciągnąć produktów z zamrażarki
 • Grill – program jest przydatny do przygotowania grillowanych potraw, jednak doskonale nadaje się do upieczenia zamrożonej pizzy czy grillowania bułek do hamburgerów.

Na pierwszy rzut oka, wydaje się że potrawy przyrządzane w kuchenkach mikrofalowych nie mają żadnych wad, jednak z użytkowaniem kuchenki mikrofalowej wiąże się kilka istotnych zasad bezpieczeństwa. Unikaj podgrzewania potraw zawiniętych w folię aluminiową. Aluminium odbija mikrofale, co w dłuższym odstępie czasu może doprowadzić do pożaru w Twoim domu. Pamiętaj również, aby nie podgrzewać potraw w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Energia skumulowana w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku, może go rozsadzić co spowoduje spore szkody w Twojej kuchni.


Zobacz kuchenki mikrofalowe do zabudowy >

Zalety i wady sprzętu AGD do zabudowy

Wszystko ma swoje wady i zalety, jednak w przypadku wyboru sprzętu AGD do kuchni warto wiedzieć co zyskujemy oraz z czym musimy się liczyć gdy zdecydujemy się na zabudowę naszej kuchni.

Zalety: 

 • Ukrycie sprzętu AGD – dzięki temu, że sprzęt AGD może zostać ukryty w zabudowie kuchni, sprawiasz że Twoja kuchnia staje się atrakcyjniejsza wizualnie i zyskuje uznanie w oczach domowników oraz gości. Całe pomieszczenie staje się spójne i wygodne w użytkowaniu.
 • Bezpieczeństwo – jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych zalet zabudowanej kuchni. Z pewnością wiesz, że małe dzieci uwielbiają realizować swoją ciekawskość w różny sposób. Dzięki zabudowanej kuchni, możesz ustalić wysokość położenia piekarnika czy mikrofalówki. Ustalisz również odległość płyty grzewczej od krawędzi blatu, dzięki czemu Twoje dzieci będą bezpieczne i nienarażone na poważne uszczerbki zdrowia
 • Estetyka – sprzęt do zabudowy zyskuje co raz większe uznanie w oczach klientów, między innymi dlatego, że możesz dopasować fronty drzwi do stylistyki całej kuchni.
 • Wygoda – sprzęty do zabudowy możesz umieścić na różnej wysokości, dzięki czemu wygoda korzystania z zabudowanej kuchni jest nieporównywalnie wyższa w stosunku do standardowej kuchni.

Wady:

 • Droższe w zakupie – AGD do zabudowy z pewnością jest o kilka procent droższe w zakupie, jednak pamiętaj, że kuchnię wyposażasz raz na kilka lat, co sprawia że dołożenie kilkuset złotych może okazać się doskonałą inwestycją.
 • Zakup mebli przeznaczonych do zabudowy – decydując się na zabudowanie sprzętów AGD, Twoja kuchnia musi zostać wyposażona w meble przeznaczone do zabudowania. Z pewnością więcej czasu spędzisz na wyborze tego typu mebli, jednak obiecujemy że warto!
 • Naprawy – jest to jedna z najpoważniejszych wad, które dotyczą zabudowanego sprzętu AGD. Problematycznym może okazać się wyciąganie piekarnika czy mikrofalówki z zabudowy w przypadku awarii.

Zestawy AGD do zabudowy

Decydując się na zabudowę kuchni, warto zainteresować się gotowymi zestawami sprzętów AGD. Wielu z nas posiada przywiązanie do konkretnej marki, więc z chęcią zdecydowalibyśmy się na zakup wszystkich urządzeń od jednego producenta. Tutaj z pomocą przychodzą bardzo dobrze dopasowane zestawy AGD, których poszczególne sprzęty doskonale ze sobą współgrają i najczęściej pochodzą z jednej serii. Sprawdź gotowe zestawy AGD przygotowane przez naszych ekspertów.


Jak wykończyć kuchnię w zabudowie

Decyzja o zabudowanej kuchni już podjęta. Wszystkie sprzęty AGD będą sprytnie poukrywane w meblach kuchennych. Jeżeli decydujesz się na zakup urządzeń od różnych producentów, to warto zadbać o to, aby razem stanowiły spójny układ. Dobierz kolorystycznie płytę grzewczą do stylistyki piekarnika. Zadbaj o to, aby w Twojej kuchni znalazł się pochłaniacz powietrza, jeżeli masz do dyspozycji małą powierzchnię. Z kolei domku jednorodzinnym doskonale sprawdzi się duży okap kominowy lub okap wyspowy. Kuchnia w zabudowie to doskonały pomysł, nie tylko w małych pomieszczeniach. Zyskujesz sporo przestrzeni roboczej, a dodatkowo całość będzie estetyczna wizualnie.


Wolisz jednak AGD wolnostojące? Sprawdź naszą ofertę >